Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Na propagandę pozajęzykową lub około językową składają się również m.in. fotografie, których pojedynczy obraz z ujęcia może nasuwać różnorakie skojarzenia jako że może stać narzędziem manipulacji, perswazji, a także nośnikiem różnych emocji. Siła przekazu jest tak duża, że wydaje się, iż ten obraz i konkretne jego ujecie jest wyrazem jedynej słusznej prawdy. Przykładem mogą stanowić np. dokumenty ikonograficzne z obchodów 1-Majowych lub też tzw. „Apeli Pokoju”. Społeczeństwo na tych fotografiach udokumentowano jako szczęśliwe i zadowolone, a także silne, młode i zdrowe. Do tego wizerunku charakterologicznego wpisywał się także patriotyzm, honor, odwaga i uczucie, że wszystko wokół nas jest uporządkowane i sprawiedliwe.

 

W zbiorach muzeum pożarnictwa znajduje się m.in. zdjęcie sytuacyjne o syg. zbioru MPM/H/1759 autorstwa kołobrzeskiego fotoreportera prasowego Jerzego Patana, które to przedstawia strażaków będących członkami zespołu orkiestry dętej pozujących na samochodzie marki Jelcz. Fotografię tę wykonano latach 70. ubiegłego wieku podczas trwania festiwalu orkiestr strażackich w Kołobrzegu. Dokument wizualny jako jeden z wielu podzbiorów tego typu dokumentuje udział strażackich orkiestr dętych na ogólnopolskich festiwalach krajowych.

Strażacy! Oni też chcieli być jak The Beatles – dzisiaj byśmy pomyśleli. Młodzi, silni i muzykalni. Może wcale nie musieli być gorsi? Obraz z góry przemyślany (pozowany), ale to nic nie szkodzi. Ich też było stać na wiele, pomimo rzeczywistości, w której wszystkiego brakowało mimo wypracowanych norm. W ich życiu prywatnym i pracy zawodowej liczyło się przede wszystkim zaufanie publiczne. W wolnych chwilach organizowali zabawy, festyny. Grając na instrumentach bawili innych na potańcówkach, a ich remizy zamieniały się w płonące stodoły niczym z tekstu piosenki Czesława Niemena:

 

„Mówią płonie stodoła, płonie aż strach
Trzeszczy wszystko dokoła, ściany i dach
Gorąco, że hej(…)”. [1]

 

Dzisiaj w ogólnej interpretacji tego zdjęcia pomyślelibyśmy o sentymentalizmie. Natomiast jeszcze wczoraj chodziło o dostarczenie namiastki kontrolowanej awangardy, by głównie młodzież nie tęskniła za uczuciem buntu. By ta społeczna rozrywka umilała i zagłuszała myślenie. Oczywiście stwierdzenie to jest w dużej mierze uproszczone, niemniej jednak zachowało ono pierwiastek prawdy tamtych czasów.

 

 

Literatura:

 

[1] G. Dudek-Waligóra „Propaganda jako termin naukowy polskiej politolingwistyki”, wyd. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, DOI: 10.11649/sfps.2018.002, s. 12-24.

 

 

[1] Czesław Niemen – „Płonąca stodoła”.

 

 

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

03 lutego 2023
We Lwowie w dniach 31 października  i 1 listopada 1875 r.  odbył się I Krajowy Zjazd Strażacki. Na fotografii pamiątkowa
28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu: