Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

A może to zwykła ludzka skromność? A może się przed nikim nie płaszczy? Mam prawo do filozoficznej oceny dzieła.

 

- Kiedym jeździł w zapusty, lata były upalne. Raz po razu wtedy karmiła mnie kromka czarnego chleba i napoiła studzienna woda. Wydawało mi się, że mam tego wesela pod dostatek, a droga którą przemierzał nigdy się nie skończy. Zboża i siane chociaż nie moje plony – podziwiałem i od pożogi chaty ocalałe. Uznali mnie, żem jaki mąż cudotwórca, że ich od głodu ognia ustrzegę. Zdziwienie moje jakżem rychło i sam w to uwierzył.

 

I tak to jest moi drodzy czytelnicy. Wczoraj przeglądając swoje czarne albumy z różnych wycieczek po Polsce, zauważyłam Florka z Dobczyc i natchnął mnie i na te grafomańskie słowa.

Rzeźba św, Floriana na zamku w Dobczycach 

Pamiętajcie, że święty Florian, otacza opieką strażaków, hutników, kominiarzy, piekarzy, garncarzy i piwowarów. W Polsce zaliczany jest do głównych patronów narodowych, zaraz po św. Wojciechu, Stanisławie i Wacławie.

Zamek w Dobczycach - płaskorzeźba

Przestałam już dawno pisać wiersze i opowiadania, ale to też nie znaczy, że pozbawiłam się własnych odczuć względem czegoś co wokół mnie. Zachęcam Was do podróżowania i obserwowania.     

 

Sporządzajcie dokumentację fotograficzną i opisową tego co Was interesuje, ponieważ wszelkie rzeczy materialne i niematerialne są ulotne. 

 

Twórzcie, interpretujcie i miejcie własne zdanie. 

 

 

Czy wiesz, że …?

 

W muzeum Regionalnym w Dobczycach (Małopolska), którego siedzibą jest królewski zamek warowny, można zwiedzać wiele ekspozycji związanych z historią odbudowy obiektu, z życiem wiekach średnich, ale także zapoznać się z kulturą i sztuką wielu regionów?

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

Różnorodność i nieprzewidywalność w inspiracjach tworzenia, jest tak silna i emocjonalna, że trudno dziełom tym wyznaczyć cele i zasady tworzenia. Przykładem tego jest prezentowana na zamku rzeźba św. Floriana, która być może celowo, a może i nieświadomie została pozbawiona XIX wiecznych atrybutów ikonograficznych. Pomimo tego, jest tak charakterystyczna dla tego wizerunku, że nie sposób jest dać się zwieść. Rzeźba w swojej symbolice łączy zarówno cechy osoby młodej jak i starej. Florian o twarzy chłopca, siedzi zgarbiony na kamieniu niczym jak starzec strudzony. Okaleczony i pozbawiony rąk informuje nas o swojej bezsilności. Nie ma w nim nic świętego, bo i rzeczywistość, w której żyjemy nie jest zacna. Czyżby jego szaty mieniące się od purpury po rdzę to szmaty?

Św. Florian z zamku Dobczyc

22 lutego 2022

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

01 października 2022
Znaki specjalności pożarniczych oraz zasady zdobywania ich  przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze działające przy jednostkach ochotniczych straży pożarnych w Polsce ustanawiane
29 września 2022
Widoki dwóch warszawskich pogorzelisk z 1874 r., które możecie zobaczyć w multimediach zajawki, zostały wykonane na podstawie fotografii  Waleriana Twardzickiego
25 września 2022
Podczas pożaru w nocy spóźnił się naczelnik straży Burmistrz: — Mój Panie przybywasz późno! Naczelnik: — Pan Burmistrz daruje... mieszkam

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej