Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

A może to zwykła ludzka skromność? A może się przed nikim nie płaszczy? Mam prawo do filozoficznej oceny dzieła.

 

- Kiedym jeździł w zapusty, lata były upalne. Raz po razu wtedy karmiła mnie kromka czarnego chleba i napoiła studzienna woda. Wydawało mi się, że mam tego wesela pod dostatek, a droga którą przemierzał nigdy się nie skończy. Zboża i siane chociaż nie moje plony – podziwiałem i od pożogi chaty ocalałe. Uznali mnie, żem jaki mąż cudotwórca, że ich od głodu ognia ustrzegę. Zdziwienie moje jakżem rychło i sam w to uwierzył.

 

I tak to jest moi drodzy czytelnicy. Wczoraj przeglądając swoje czarne albumy z różnych wycieczek po Polsce, zauważyłam Florka z Dobczyc i natchnął mnie i na te grafomańskie słowa.

Rzeźba św, Floriana na zamku w Dobczycach 

Pamiętajcie, że święty Florian, otacza opieką strażaków, hutników, kominiarzy, piekarzy, garncarzy i piwowarów. W Polsce zaliczany jest do głównych patronów narodowych, zaraz po św. Wojciechu, Stanisławie i Wacławie.

Zamek w Dobczycach - płaskorzeźba

Przestałam już dawno pisać wiersze i opowiadania, ale to też nie znaczy, że pozbawiłam się własnych odczuć względem czegoś co wokół mnie. Zachęcam Was do podróżowania i obserwowania.     

 

Sporządzajcie dokumentację fotograficzną i opisową tego co Was interesuje, ponieważ wszelkie rzeczy materialne i niematerialne są ulotne. 

 

Twórzcie, interpretujcie i miejcie własne zdanie. 

 

 

Czy wiesz, że …?

 

W muzeum Regionalnym w Dobczycach (Małopolska), którego siedzibą jest królewski zamek warowny, można zwiedzać wiele ekspozycji związanych z historią odbudowy obiektu, z życiem wiekach średnich, ale także zapoznać się z kulturą i sztuką wielu regionów?

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

Różnorodność i nieprzewidywalność w inspiracjach tworzenia, jest tak silna i emocjonalna, że trudno dziełom tym wyznaczyć cele i zasady tworzenia. Przykładem tego jest prezentowana na zamku rzeźba św. Floriana, która być może celowo, a może i nieświadomie została pozbawiona XIX wiecznych atrybutów ikonograficznych. Pomimo tego, jest tak charakterystyczna dla tego wizerunku, że nie sposób jest dać się zwieść. Rzeźba w swojej symbolice łączy zarówno cechy osoby młodej jak i starej. Florian o twarzy chłopca, siedzi zgarbiony na kamieniu niczym jak starzec strudzony. Okaleczony i pozbawiony rąk informuje nas o swojej bezsilności. Nie ma w nim nic świętego, bo i rzeczywistość, w której żyjemy nie jest zacna. Czyżby jego szaty mieniące się od purpury po rdzę to szmaty?

Św. Florian z zamku Dobczyc

22 lutego 2022

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

20 maja 2022
Świadectwem przeszłości są nasze wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz wszystko to, co rozumiemy dziś jako dziedzictwo kultury i architektury. Od kilku
17 maja 2022
„W ubiegłym tygodniu znaleziono na polach mogilskich trupa kobiety. Śledztwo policyjne wykazało, że zabitą była niejaka Leontyna Rattnerowa, zaś mordercą
14 maja 2022
Drodzy Czytelnicy Historypoż, Eksponat Poż w epidemii, to tytuł blogowej wystawy. Jest to pierwsza tego typu prezentacja w wirtualnej rzeczywistości,

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej