Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

 

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

IKC nr 216 z 1939 r. Piorun uderzył w kołyskę - dziecko ocalało. Domena FBC.

Piorun uderzył w kołyskę – dziecko ocalało

„ Po niezwykle upalnym dniu rozpętała się nad wybrzeżem polskiem krótka, lecz gwałtowna burza, połączona z opadem gradu nad znaczną częścią Kaszub, a mianowicie nad wsią pograniczną Nadole. Grad wielkości gołębich jak zabijał drób, dziurawił dachy i wyrządził liczne szkody na polach.Wyładowania atmosferyczne miały natomiast przebiegł niezwykle osobliwy. W Nadolu grom uderzył w dom p. Styna, przeleciał przez kołyskę, w której spało dziecko. Uszkodził butelkę jaka się znajdowała z mlekiem w kołysce, nie wyrządzając żadnej krzywdy dziecku. W Strzelnie natomiast ugodził w dom p. Andrzeja Białka, stopił żelazo do kopania torfu, przeleciał pod łóżkiem, w którem leży od 20 lat chora kobieta. Pozrywał wszystkie obrazy ze ścian i zabił ukrytego pod łóżkiem psa. W Wielkiej Wsi – Władysławowie uszkodził przewody elektryczne, które jednak natychmiast zostały naprawione”.

 

Doniesienie prasowe z 7 sierpnia 1939 r. opublikowane w Ilustrowanym Kurierze Codziennym, czy może być prawdziwe? Czy to może jedna z wielu kaczek dziennikarskich? Zastanawiacie się czasami nad podobnymi historiami, kiedy czytacie stare gazety? Interesują Was może  losy zwykłych ludzi? Nie kusi Was by poprowadzić dziennikarskie śledztwo? Nadole – wieś na Kaszubach, na chwilę przed wybuchem II wojny światowej. Być może niezwykły w niej dom, niezwykła rodzina. Czy na historię wpływają tylko wielkie wydarzenia, a podobne jak w tym przypadku nie mają żadnego znaczenia? Ile czasu zajmuje dotarcie do prawdy i co w związku z tym?

 

d.j. [CMP]

07 stycznia 2022

AKTUALNOŚCI