Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

W latach 40. XX wieku na terenie Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w  Nysie [1] wykonano szereg fotografii dokumentujących działalność tej instytucji. Katalog, który  liczy dziś  ponad sto zdjęć znajduje się w zbiorach muzeum pożarnictwa w Mysłowicach i składa się z różnych ujęć - w budynku i na zewnątrz. Dwa zdjęcia przedstawiają dosyć sporych rozmiarów salę przeznaczoną najprawdopodobniej do spotkań, zbiórek lub wykładów. Czy dostrzegacie drodzy Czytelnicy krzesła na tych fotografiach? Spójrzcie proszę. 

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 

 

Wzór przemysłowy 

 

Produkowane były na skalę przemysłową, co nie zmienia faktu, że dzisiaj są stylem szkoły Bauhaus. Proste, funkcjonalne i o geometrycznych kształtach, tak w skrócie możemy określić styl wyposażania i aranżacji wnętrz niemieckiego domu budowy rzemiosła modernistycznego i artystycznego lat 20. i 30. XX w.

 

 

Inżynier zaprojektował ergonomię

 

 ….  i zainspirował się ramą od swojego roweru, aż powstało jego krzesło. 

 

Krzesło tzw. zawieszone zaprojektował pod koniec lat 20. Marcel Breuer (1902-1981) architekt i projektant form przemysłowych węgierskiego pochodzenia. 

 

Metalowe rurki 

 

Na jeden wzór zgodnie z ideą Bauhausu złożyło się wiele modeli tego przedmiotu, ponieważ ten przedmiot był niczym innym jak tylko nowoczesną ergonomią i funkcją do użytkowania. Tak więc pierwszym modelem był Wassily chair zaprojektowany dla rosyjskiego malarza i teoretyka sztuki Wassily'ego Kandinsky'ego, a każde następne projekty inspiracją dla tego pierwszego.

 

Przez wiele lat różne modele zawieszonych krzeseł można było kupić po różnych cenach i  od różnych producentów. Produkowane były z płóciennymi lub skórzanymi siedziskami i oparciem. Niekiedy siedzenia, oparcia i podłokietniki wykonane były z drewna (najczęściej bukowego i tzw. rafii). To co łączyło wszystkie modele to stelaż zbudowany z giętych metalowych (niklowanych lub chromowanych) rurek wydłużonych u spodu, dla stabilizacji i komfortu siedzenia.

 

W szkole 

 

Krzesła zawieszone w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie, te które widzimy na zachowanych  fotografiach posiadały gładkie obicia drewniane z niezmiennym jak u wszystkich modeli metalowym stelażem. Czy te meble zachowały się do dzisiejszego dnia? Trudno powiedzieć zważywszy na fakt, że szkoła pożarnicza w Nysie już nie istnieje. 

 

Idea 

 

Styl Bauhausu jest ponadczasowy, ponieważ stworzyli go różni inżynierowie i artyści, którzy niejednokrotnie ze sobą rywalizowali. Mimo rywalizacji udało im się w jednym przedmiocie ukazać technikę, przemysł i artyzm – dla każdego. To jest styl myślenia, który współcześnie niestety mylony jest z pewną skandynawską marką. A to klasyczny stuletni Bauhaus właśnie! 

 

Przypis:

[1] Nazwa szkoły ob. w latach 1947-1956. 

 

 

Fotografie budynku i sali wykładowej Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w Nysie. Zdjęcia w zb. CMP. 

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

20 maja 2022
Świadectwem przeszłości są nasze wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz wszystko to, co rozumiemy dziś jako dziedzictwo kultury i architektury. Od kilku
17 maja 2022
„W ubiegłym tygodniu znaleziono na polach mogilskich trupa kobiety. Śledztwo policyjne wykazało, że zabitą była niejaka Leontyna Rattnerowa, zaś mordercą
14 maja 2022
Drodzy Czytelnicy Historypoż, Eksponat Poż w epidemii, to tytuł blogowej wystawy. Jest to pierwsza tego typu prezentacja w wirtualnej rzeczywistości,

Krzesła zawieszone w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie

05 stycznia 2022
Budynek Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w  Nysie. Fotografia w zb. CMP

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej