Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

W latach 40. XX wieku na terenie Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w  Nysie [1] wykonano szereg fotografii dokumentujących działalność tej instytucji. Katalog, który  liczy dziś  ponad sto zdjęć znajduje się w zbiorach muzeum pożarnictwa w Mysłowicach i składa się z różnych ujęć - w budynku i na zewnątrz. Dwa zdjęcia przedstawiają dosyć sporych rozmiarów salę przeznaczoną najprawdopodobniej do spotkań, zbiórek lub wykładów. Czy dostrzegacie drodzy Czytelnicy krzesła na tych fotografiach? Spójrzcie proszę. 

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 

 

Wzór przemysłowy 

 

Produkowane były na skalę przemysłową, co nie zmienia faktu, że dzisiaj są stylem szkoły Bauhaus. Proste, funkcjonalne i o geometrycznych kształtach, tak w skrócie możemy określić styl wyposażania i aranżacji wnętrz niemieckiego domu budowy rzemiosła modernistycznego i artystycznego lat 20. i 30. XX w.

 

 

Inżynier zaprojektował ergonomię

 

 ….  i zainspirował się ramą od swojego roweru, aż powstało jego krzesło. 

 

Krzesło tzw. zawieszone zaprojektował pod koniec lat 20. Marcel Breuer (1902-1981) architekt i projektant form przemysłowych węgierskiego pochodzenia. 

 

Metalowe rurki 

 

Na jeden wzór zgodnie z ideą Bauhausu złożyło się wiele modeli tego przedmiotu, ponieważ ten przedmiot był niczym innym jak tylko nowoczesną ergonomią i funkcją do użytkowania. Tak więc pierwszym modelem był Wassily chair zaprojektowany dla rosyjskiego malarza i teoretyka sztuki Wassily'ego Kandinsky'ego, a każde następne projekty inspiracją dla tego pierwszego.

 

Przez wiele lat różne modele zawieszonych krzeseł można było kupić po różnych cenach i  od różnych producentów. Produkowane były z płóciennymi lub skórzanymi siedziskami i oparciem. Niekiedy siedzenia, oparcia i podłokietniki wykonane były z drewna (najczęściej bukowego i tzw. rafii). To co łączyło wszystkie modele to stelaż zbudowany z giętych metalowych (niklowanych lub chromowanych) rurek wydłużonych u spodu, dla stabilizacji i komfortu siedzenia.

 

W szkole 

 

Krzesła zawieszone w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie, te które widzimy na zachowanych  fotografiach posiadały gładkie obicia drewniane z niezmiennym jak u wszystkich modeli metalowym stelażem. Czy te meble zachowały się do dzisiejszego dnia? Trudno powiedzieć zważywszy na fakt, że szkoła pożarnicza w Nysie już nie istnieje. 

 

Idea 

 

Styl Bauhausu jest ponadczasowy, ponieważ stworzyli go różni inżynierowie i artyści, którzy niejednokrotnie ze sobą rywalizowali. Mimo rywalizacji udało im się w jednym przedmiocie ukazać technikę, przemysł i artyzm – dla każdego. To jest styl myślenia, który współcześnie niestety mylony jest z pewną skandynawską marką. A to klasyczny stuletni Bauhaus właśnie! 

 

Przypis:

[1] Nazwa szkoły ob. w latach 1947-1956. 

 

 

Fotografie budynku i sali wykładowej Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w Nysie. Zdjęcia w zb. CMP. 

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Krzesła zawieszone w Wojewódzkiej Szkole Pożarniczej w Nysie

05 stycznia 2022
Budynek Wojewódzkiej Szkoły Pożarniczej w  Nysie. Fotografia w zb. CMP

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY