Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

W dzisiejszej zajawce poż prezentuję zdjęcie symbolu graficznego, który opisywano jako znak tzw. plutonu pożarniczego nr 3 z lat 60. i 70. XX w. (nr plutonu przykładowy dla tej grafiki).  Zbliżone układy znaków wzorniczych  w ramach oddziałów, pododdziałów i funkcji posiadał batalion i kompania. Najważniejszy tj. pułk charakteryzował się zupełnie odmienną symboliką, a mianowicie czerwoną chorągiewką skierowaną w prawą stronę. Komenda Główna Straży Pożarnych na przełomie lat opracowała szereg znaków umówionych lub umownych dla zawodowych straży pożarnych i ich czynności, które niewykluczone, że mogły być modyfikowane. Były to symbole w układzie  graficznym publikowane m.in. w formie broszur do użytku służbowego. Znaki w zależności od identyfikacji i rodzaju symbolu umieszczane były na mundurach, na sprzętach,  w miejscach wykonywania działań lub innego ich użytkowania. Ich stosowanie i znakowanie, regulowały zapewne osobne instrukcje, które opracowywały komendy rejonowe. 

 

d.j. [CMP] 

Znak plutonu

20 października 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej