Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Zbiegiem lat niewykluczone jest, że przedmioty te symbolizujące określone funkcje i zadania w straży mogły ulec modyfikacji. Na tej konkretnej fotografii możemy dostrzec dwa identyczne znaki w postaci dwóch skrzyżowanych toporków, hełmu i pochodni. Pochodnia w tym przypadku może symbolizować pochodnię olimpijską. Mundur strażaka – oficera Stanisława Grankowskiego cechuje jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, a mianowicie mosiężny monogram na obu naramiennikach. Jest to secesyjna kompozycja liter ZS, które należy interpretować jako skrót od zawodowej straży. O podobnym stylizowanym ornamencie występującym na hełmach strażackich pisałam już w innej zajawce (patrz monogram zakładowej straży ogniowej Manufaktury Wyrobów Bawełnianych Ludwika Gayera w Łodzi).  

 

Zdjęcie, to które macie okazję zobaczyć w dzisiejszej zajawce zostało opublikowane w czasopiśmie Walka z pożarem  1 marca 1929 r. Oryginał fotografii Stanisława Grankowskiego w bardzo zbliżonym ujęciu portretowym znajduje się także w zbiorach Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Uważam, że oba te zdjęcia zarówno to z kolekcji warszawskiego muzeum, które miałam okazję zobaczyć w ramach prowadzonej przeze mnie  kwerendy jak i to prasowe widoczne w galerii multimediów bloga, mogły zostać wykonane jeszcze przed 1929 r. (plus minus kilka lat). 

 

Drodzy Czytelnicy! Bardzo się cieszę, że mail w sprawie identyfikacji munduru trafił do mnie, że mogłam poszukać informacji i odpowiedzieć na wszystkie zadane mi  pytania. Wyniki moich poszukiwań pokrótce Wam streściłam. Dzięki nim mogę włączyć tego polskiego strażaka do Strażackiej Niepodległej. 

 

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Stanisław Grankowski syn Eustachego, ur. 1899 r. Pracował jako st. instruktor pożarnictwa w  Miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej we Lwowie. Jest ofiarą zbrodni katyńskiej. Zamordowany  w Kijowie przez NKWD w 1940. Jego nazwisko figuruje na tzw. Ukraińskiej Liście Katyńskiej. 

 

Był utalentowanym sportowcem, uprawiał lekkoatletykę. Do korpusu  zajęć  lwowskiej zawodowej straży pożarnej  jako pierwszy wprowadził ćwiczenia i konkurencje lekkoatletyczne. Grankowski najprawdopodobniej był także komendantem oddziału  gimnastyków o czym świadczą metalowe  oznaki na kołnierzu jego munduru. (Zobacz i powiększ zdjęcie). 


W XIX wieku były one identyfikowane jako odznaki funkcji dla komendantów poszczególnych oddziałów. I tak dla przykładu - komendantów gimnastyków charakteryzował znak w postaci dwóch skrzyżowanych toporków i hełmu.

Zginął Z rąk NKWD

18 listopada 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej