Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

„Gaśnica pianowa naprawiona przez Zakład Usługowo-Produkcyjny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.” Tytuł zajawki nawiązuje do treści druku ulotnego z II poł. XX w. (zobacz multimedium w galerii). Jest to ulotka instruktarzowa dotycząca sposobu użycia gaśnicy pianowej wydana w ilości 20 tysięcy sztuk. Zastanawiacie się pewnie dlaczego muzea i inne instytucje archiwalno-kulturalne posiadają w swoich zbiorach wszelkiego rodzaju druki ulotne i analizują ich różnorodną treść, formę itp.? Treść i grafika tego konkretnego druku jest narzędziem komunikacji, informacji i propagandy w historii naszej ochrony przeciwpożarowej i kultury społecznej. Należy również uznać, że jest to druk luźny, popularny, użytkowy i tani. Nie zmienia to jednak faktu, że jego znaczenie historyczne dla kogoś kto interesuje się okresem, w którym został wydany i zakresem badanego tematu jest ważny z punktu widzenia chociażby osobistej refleksji i wspomnień z życia codziennego.

d.j. [CMP]

Zdjąć z wieszaka i zbliżyć się do ognia, czyli kilka zdań na temat świstka papieru

10 października 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej