Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Bywa, że nasza korespondencja trwa długie miesiące, a niekiedy ogranicza się do kilku zdań w zależności od zakresu problemu. Dzisiejsza zajawka blogowa jest wynikiem takiej współpracy. W multimediach galerii zdjęcie sikawki przenośnej po remoncie z OSP Zakrzowiec. Jest to pompa ręczna dwucylindrowa z okresu międzywojennego  krajowego producenta: Lwowskie Biuro Handlowe, Zygmunt Majewski Lwów. 

 

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

„Dzisiaj druh Stanisław (…)  zakończył  generalny remont sikawki  strażackiej o której korespondowałem z Panią i ta korespondencja była dla nas bardzo pomocna, za co dziękuję. Próba wody wypadła pomyślnie. Pompa pracuje jak nowa.(…). Sikawka już swoje robi - inspirując do pracy -:) Ze strażackim pozdrowieniem druh z OSP Zakrzowiec”.

 

Drodzy Czytelnicy, przytoczyłam powyżej fragment korespondencji mailowej, którą otrzymałam dzisiaj od Pana Tadeusza z OSP Zakrzowiec - miejscowości położonej w powiecie wielickim. Gratuluję  druhom tej jednostki, że samodzielnie dokonali renowacji i konserwacji zabytku techniki pożarniczej. Jest mi zawsze bardzo miło, otrzymywać od Państwa listy mailowe o podobnej treści. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu jednostek ochotniczej straży pożarnej podjęcie decyzji o przeprowadzeniu kwerendy na temat identyfikacji sprzętu, a następnie wyremontowaniu go, może stanowić nie lada wyzwanie. Pamiętajcie jednak, że zawsze możecie napisać do muzeum, w którym pracuję i poprosić o konsultację historyczną.

Wyremontowali sikawkę

27 października 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej