historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
„Dzisiaj druh Stanisław (…) zakończył generalny remont sikawki strażackiej o której korespondowałem z Panią i ta korespondencja była dla nas bardzo pomocna, za co dziękuję. Próba wody wypadła pomyślnie. Pompa pracuje jak nowa.(…). Sikawka już swoje robi - inspirując do pracy -:) Ze strażackim pozdrowieniem druh z OSP Zakrzowiec”.
Drodzy Czytelnicy, przytoczyłam powyżej fragment korespondencji mailowej, którą otrzymałam dzisiaj od Pana Tadeusza z OSP Zakrzowiec - miejscowości położonej w powiecie wielickim. Gratuluję druhom tej jednostki, że samodzielnie dokonali renowacji i konserwacji zabytku techniki pożarniczej. Jest mi zawsze bardzo miło, otrzymywać od Państwa listy mailowe o podobnej treści. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu jednostek ochotniczej straży pożarnej podjęcie decyzji o przeprowadzeniu kwerendy na temat identyfikacji sprzętu, a następnie wyremontowaniu go, może stanowić nie lada wyzwanie. Pamiętajcie jednak, że zawsze możecie napisać do muzeum, w którym pracuję i poprosić o konsultację historyczną.
Bywa, że nasza korespondencja trwa długie miesiące, a niekiedy ogranicza się do kilku zdań w zależności od zakresu problemu. Dzisiejsza zajawka blogowa jest wynikiem takiej współpracy. W multimediach galerii zdjęcie sikawki przenośnej po remoncie z OSP Zakrzowiec. Jest to pompa ręczna dwucylindrowa z okresu międzywojennego krajowego producenta: Lwowskie Biuro Handlowe, Zygmunt Majewski Lwów.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.