Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Podczas II wojny światowej zginęło 134 warszawskich strażaków, a 118 zaginęło.  W uznaniu zasług z tego okresu sztandar WSO został udekorowany Krzyżem Walecznych na Polu Chwały. Trzy lata po wojnie wciąż trwał proces odbudowy struktur ochrony przeciwpożarowej w mieście. Działały zaledwie dwa posterunki i dwa oddziały: III – na pl. Unii Lubelskiej oraz V – tzw. Praski. 

 

Więcej na ten temat przeczytacie w czasopiśmie: Stolica : warszawski tygodnik ilustrowany. R. 3, 1948  nr 25.

 

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

„Służba strażaka trwa obecnie 12 godzin, odpoczynek 24 godziny, w zimie 24 godziny służba i 48 godzin odpoczynek. Życie w koszarach płynie normalnym trybem wojskowym, wykłady i ćwiczenia, posterunki i wyjazdy bojowe. W koszarach są też świetlice i czytelnie gdzie spędzają strażacy czas wolny. Sypialnie czyste i schludne, łóżka chowane w metalowych szafach. Na alarm łózko wraz z pościelą zamyka się w szafie, a strażak zjeżdża ślizgiem na dół do garażu – chwyta kask, uzbrojenie i po czterech minutach samochód z alarmową syreną unosi się do miejsca pożaru”.

 

Powyższy opis i zdjęcie pochodzi z:  Stolica : warszawski tygodnik ilustrowany. R. 3, 1948  nr 25. Fotografia z 1948 r., na której widzimy strażaka uderzającego w dzwon została zatytułowana „alarm ćwiczebny w oddziale praskim, fot. E. Falkowski. Zdjęcie i cytowany fragment rzecz jasna dotyczy warszawskiej straży pożarnej. 

 

Strażak uderza w dzwon

08 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej