Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Londyn 1922 r. Ćwiczenia strażaków z użyciem koca ratunkowego in. skokochronu – sprzętu amortyzującego upadek.

 

Zdjęcie to publikowane jest i było na wielu internetowych stronach anglojęzycznych, a dzisiaj także w mojej zajawce. Publikuję go również ze względu na ujęcie socjologiczne dotyczące obserwatorów – publiczności – gapiów. To było niesamowite. Za każdym razem jak czytam stare doniesienia prasowe o różnych akcjach nie tylko z udziałem strażaków, tam na pewno pojawiał się tłum, który z zaciekawieniem i z dziecięcą naiwnością wietrzył sensację. Dwa razy już w swoich tekstach wspomniałam Wam o tzw. etnopsychologii ludów (społeczeństw), którą to mam zamiar zgłębić. 

 

d.j. [CMP]

Powiększ i zobacz to zdjęcie. Poznaj świat, którego już nie ma. 

Skok na skokochron

15 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej