Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Sygnowanie w odlewie dotyczące tego konkretnego obiektu w systemie identyfikacji i znakowania jest bardzo sporne. Tak do końca nigdy nie będziemy wstanie przeprowadzić badań, które dadzą nam jednoznaczną odpowiedź co do czasu i miejsca wytworzenia przedmiotu. Wszelka  naukowa wiedza  na ten temat oraz narzędzia i urządzenia laboratoryjne mogą jedynie poddać analizie wady jakie powstały na skutek zastosowania przykładowej techniki w całym procesie odlewnictwa.

 

Nie posiadając udokumentowanej historii obiektu, nie mając dostępu do wiedzy na temat rodzajów i zastosowań norm Der Normenausschuss Feuerwehrwesen (FNFW) lub Deutsches Institut für Normung, jesteśmy zmuszeni uznać nasz obiekt za niezidentyfikowane metrykalnie znalezisko.

 

Wnioski

 

Wobec powyższego nie możemy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego czy rozdzielacz ten jest z lat 40. XX wieku, używany wówczas i w późniejszych latach. Równie dobrze mógł zostać oznaczony jako ten, który powstał wg normy obowiązującej od 1943 roku, a wyprodukowany znacznie później np. w latach 60. lub 70. i również używany w tym samym przedziale czasowym. Pamiętajmy, że ten rodzaj sprzętu nie podlegał częstym normalizacjom i produkowany był seryjnie, tak samo jak odbywa się to współcześnie.

 

Odpowiedź na tak lub nie, w każdym z tych niewiadomych założeń pozostawia nas w sferze wyłącznie  domniemywań i to do czasu, aż dotrzemy do właściwych dokumentów w postaci wykazów norm, a dokładnie tej konkretnej normy czyli: 1943 DIN Z lub DIN Z. Już wyjaśniam na czym polega owa różnica:

 

Chodzi oto, że tak na dobrą sprawę nie wiemy także, czy ta właśnie data lub cyfry, które w naszym wyobrażeniu tworzą tę datę 1943, odnoszą do jednolitego wykazu norm.

 

Zwróćmy jeszcze uwagę, że w układzie graficznym symbol DIN Z, znajduje się w indeksie dolnym, powyżej którego widnieje 1943 co może oznaczać datę produkcji lub ustanowienia normy,  jak i zarówno numer głównego asortymentu.

 

1943

------

DIN

-----

Z

 

Miejmy nadzieje, że konsultacje zewnętrzne w tym przypadku w końcu przyniosą pożądany wynik i dostarczą potrzebnej wiedzy o czym Was niezwłocznie poinformuję. Być może ktoś z Państwa czytelników zna odpowiedź na zadane w artykule pytania? Zapraszam do kontaktu i dyskusji.

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

03 lutego 2023
We Lwowie w dniach 31 października  i 1 listopada 1875 r.  odbył się I Krajowy Zjazd Strażacki. Na fotografii pamiątkowa
28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ