Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Sygnowanie w odlewie dotyczące tego konkretnego obiektu w systemie identyfikacji i znakowania jest bardzo sporne. Tak do końca nigdy nie będziemy wstanie przeprowadzić badań, które dadzą nam jednoznaczną odpowiedź co do czasu i miejsca wytworzenia przedmiotu. Wszelka  naukowa wiedza  na ten temat oraz narzędzia i urządzenia laboratoryjne mogą jedynie poddać analizie wady jakie powstały na skutek zastosowania przykładowej techniki w całym procesie odlewnictwa.

 

Nie posiadając udokumentowanej historii obiektu, nie mając dostępu do wiedzy na temat rodzajów i zastosowań norm Der Normenausschuss Feuerwehrwesen (FNFW) lub Deutsches Institut für Normung, jesteśmy zmuszeni uznać nasz obiekt za niezidentyfikowane metrykalnie znalezisko.

 

Wnioski

 

Wobec powyższego nie możemy odpowiedzieć na pytanie dotyczące tego czy rozdzielacz ten jest z lat 40. XX wieku, używany wówczas i w późniejszych latach. Równie dobrze mógł zostać oznaczony jako ten, który powstał wg normy obowiązującej od 1943 roku, a wyprodukowany znacznie później np. w latach 60. lub 70. i również używany w tym samym przedziale czasowym. Pamiętajmy, że ten rodzaj sprzętu nie podlegał częstym normalizacjom i produkowany był seryjnie, tak samo jak odbywa się to współcześnie.

 

Odpowiedź na tak lub nie, w każdym z tych niewiadomych założeń pozostawia nas w sferze wyłącznie  domniemywań i to do czasu, aż dotrzemy do właściwych dokumentów w postaci wykazów norm, a dokładnie tej konkretnej normy czyli: 1943 DIN Z lub DIN Z. Już wyjaśniam na czym polega owa różnica:

 

Chodzi oto, że tak na dobrą sprawę nie wiemy także, czy ta właśnie data lub cyfry, które w naszym wyobrażeniu tworzą tę datę 1943, odnoszą do jednolitego wykazu norm.

 

Zwróćmy jeszcze uwagę, że w układzie graficznym symbol DIN Z, znajduje się w indeksie dolnym, powyżej którego widnieje 1943 co może oznaczać datę produkcji lub ustanowienia normy,  jak i zarówno numer głównego asortymentu.

 

1943

------

DIN

-----

Z

 

Miejmy nadzieje, że konsultacje zewnętrzne w tym przypadku w końcu przyniosą pożądany wynik i dostarczą potrzebnej wiedzy o czym Was niezwłocznie poinformuję. Być może ktoś z Państwa czytelników zna odpowiedź na zadane w artykule pytania? Zapraszam do kontaktu i dyskusji.

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

01 października 2022
Znaki specjalności pożarniczych oraz zasady zdobywania ich  przez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze działające przy jednostkach ochotniczych straży pożarnych w Polsce ustanawiane
29 września 2022
Widoki dwóch warszawskich pogorzelisk z 1874 r., które możecie zobaczyć w multimediach zajawki, zostały wykonane na podstawie fotografii  Waleriana Twardzickiego
25 września 2022
Podczas pożaru w nocy spóźnił się naczelnik straży Burmistrz: — Mój Panie przybywasz późno! Naczelnik: — Pan Burmistrz daruje... mieszkam

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

Rozdzielacz 1943 DIN Z

Drodzy Czytelnicy Historypoż,

 

dzisiaj opiszę Wam historię z pozoru łatwej do przeprowadzenia kwerendy dotyczącej identyfikacji pożarniczej armatury. Niemniej jednak rozdzielacz, który widzicie na zdjęciach spędza mi nie lada sen z powiek.

 

Jakiś czas temu, do muzeum pożarnictwa w Mysłowicach napłynęła korespondencja mailowa, w sprawie identyfikacji ww. obiektu. Pan Krzysztof napisał,  że jest właścicielem tego oto przedmiotu i bardzo interesuje go z jakiego jest roku. W swoim mailu poinformował także, że na armaturze widnieje sygnatura: 1943 DIN Z.

 

By udzielić Panu Krzysztofowi właściwej informacji o obiekcie  poprosiłam o przesłanie kilku zdjęć, które przy identyfikacji takich i podobnych obiektów są bardzo ważne. Dobrze wykonana i opisana dokumentacja fotograficzna jest zbawienna, tym bardziej też, że nie miałam okazji dokonać oględzin i pomiarów na miejscu. Kiedy za pośrednictwem poczty elektronicznej otrzymałam zdjęcia rozdzielacza, nie byłam pewna jakiej udzielić odpowiedzi. Sądziłam, że osoba, która jest w  posiadaniu tego przedmiotu oczekuje ode mnie bym potwierdziła, iż przedmiot ten jest z lat 40. XX wieku.  

 

Odlew czy tabliczka znamionowa ? Krótkie rozważania na temat sygnowania

 

Kiedy obiekt techniki pożarniczej (fabryczny), który  pochodzi z czasów nam bardziej współczesnych  posiada metalową tabliczkę znamionową, to oznacza to, że przedmiot ten posiada cechy oryginału i zawarte na niej dane techniczne producenta są prawie nie do podważenia. Na zdjęciach obiektu, którego miałam przyjemność zobaczyć, nie było przytwierdzonej podłużnej lub pionowej tabliczki identyfikacyjnej,  ponieważ przedmiot ten lub podobne do niego należą do specyficznego rodzaju armatury wodnej, a zatem  informacje dotyczące niemieckiej normy  DIN odnoszą się wyłącznie do sygnowania w odlewie.

 

 

24 sierpnia 2021

AKTUALNOŚCI

Rozdzielacz prawdopodobnie grzybkowy produkcji niemieckiej z widocznymi ubytkami i uszkodzeniami. Armatura wodna, służąca do rozdzielenia wody prowadzona linią wężową. Zdjęcia w zb. arch. kwerend WDZ CMP.

Naczelnik Zawodowej Straży Pożarnej ze Lwowa Kazimierz Ciećkiewicz, później zm. nazw na Cieczkiewicz. Uczestnik wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej, zb. NAC.

Dom straży pożarnej, gdzie odbywa się rozdanie jałmużny w postaci rzeczy i amatorskie przedstawienia w wiosce aleksandrowskiej". (Opis polskiego etnografa Bronisława Piłsudskiego sporządzony w języku rosyjskim). Miasto: Aleksandrowsk Sachaliński, Sachalin. Kraj: Rosja. Domena publiczna: http://pauart.pl/app/artwork?id=BZS_RKPS_2799_k_4_c

Biblioteka Naukowa PAU i PAN w Krakowie. Numer inwentarza: BZS.RKPS.2799.k.4/c.

 

 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej