Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Redakcja Tygodnika Ilustrowanego była wdzięczna Głębockiemu, że słynny pan artysta i pedagog zechciał udać się na miejsce i w tej formie zrelacjonować owe wydarzenie, a także przesłać ilustrację  do redakcji w celu publikacji. Czytajcie uważnie Poż, bo już niebawem udostępnię Wam zdjęcia z XX wieku, tj. z pewnej katastrofy kopalnianej, na których to zobaczycie pracę strażaków.

 

d.j. [CMP]

Literatura dostępna w red.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Pożar kopalni Cieszkowski w Dąbrowie. Rysował z natury Głębocki, to tytuł ilustracji z 1873 r. autorstwa polskiego malarza, rysownika i litografa Adriana Mikołaja Głębockiego. W rzeczywistości przestawia ona głównie erupcję gazów hałdy (zobacz to na pierwszym planie). W tle ryciny zauważyć możemy także płonący budynek. W marcu 1873 r. podczas tego pożaru spłonęły prawie wszystkie zabudowania kopalni węgla kamiennego, która została założona w 1846 r. w Dąbrowie – miejscowości ówcześnie znajdującej się w granicach Królestwa Polskiego tzw. Kongresowego i będącej siedzibą tzw. Gminy Osad Górniczych. Współcześnie – w  Dąbrowie Górniczej.

 

Adrian Głębocki stworzył ów rysunek w kilka dni po wybuchu pożaru i to jest chyba jedyny dokument wizualny dokumentujący tamto zdarzenie. Rozumiem też, że w chwili, w której artysta  dokumentował to zajście - kopalnia nadal płonęła. Jeśli macie większą wiedzę na ten temat, to dajcie znać.

Pożar kopalni Cieszkowski w Dąbrowie. Rysował z natury Głębocki

21 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej