Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Zapraszam Was także na wystawę czasową opracowaną z myślą przybliżenia Wam historii ochotniczych, obowiązkowych i zawodowych - zakładowych straży pożarnych. Tę wystawę można zobaczyć w muzeum pożarnictwa w Mysłowicach. 

 

Do zobaczenia na lekcji historii ppoż.

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Z mediów społecznościowych z Waszych komentarzy i wiadomości otrzymanych na Messenger dowiedziałam się, że artykuł na temat pożaru szybu  kopalni Gotthard w 1932 roku bardzo Wam się spodobał. W związku z powyższym pozostanę w temacie ochrony przeciwpożarowej w śląskich kopalniach.

 

W multimediach zajawki rysunek pociągu ppoż., który wykorzystywany był na kopalni Dębieńsko w Czerwionce (ob. Czerwionka-Leszczyny). W Kopalni Węgla Kamiennego Dębieńsko 3 czerwca 1952 roku na polecenie Inspektora Ochrony Przeciwpożarowej PZPW w Rybniku zbudowano dwa tego typu pociągi, na których umieszczono pompę elektryczną o wydajności 700  l/min. Obiekty te poruszały się w tamtejszej kopalni na dwóch głównych poziomach wydobywczych, tj. 300 m i 600 m.


Czytajcie uważnie Poż, bo już niebawem udostępnię Wam rysunek kopalnianego wózka do przewozu gaśnic. Będziecie mieli również okazję przeczytać o historii obowiązkowej straży pożarnej, którą utworzono na kopalni jeszcze w XIX wieku.

Pociąg ppoż.

08 listopada 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej