Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Redagując natomiast tę zajawkę  szczególnie zwróciłam uwagę na tę okładkę tytułową, która posiada ciekawe walory artystyczne jeżeli chodzi o projekt graficzny tej strony. 

 

d.j. [CMP]

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W dzisiejszej zajawce okładka tytułowa druku muzycznego – marsz strażacki na fortepian Ochotniczej Straży Pożarnej z Łowicza. Utwór  ten skomponowany został przez Józefa Tarczyńskiego i wydany 31 października 1879 r.  (Zb. FBC – domena publiczna). 

 

Nie jest to jedyny tego typu dokument muzyczny opracowany dla  księgozbioru polskiego strażactwa przełomu  XIX i XX wieku.  W domenie publicznej  lub bibliotekach publicznych takich druków nutowych – głównie pieśni strażackich znajdziecie sporo. Stanowiły one przykład ważnej kulturotwórczej i oświatowej roli straży pożarnych, które funkcjonowały na ziemiach polskich pod zaborami. Przeczytajcie artykuły z podstrony Strażacka Niepodległa, a dowiecie się więcej. Zachęcam też do zapoznania się z historią straży ogniowej z  Łowicza, która dla mnie była jedną z kilku szczególnie wyróżniających się na ziemiach zaboru rosyjskiego. Określiłabym ją nawet przedrostkiem arcy niepokorna. 

 

(Powiększ galerię multimediów). 

 

Płomienny marsz

29 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej