Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Tytuł zajawki i poniższy tekst stanowi postscriptum do artykułu pt. „Koń na wagę złota” – czytaj na stronie głównej bloga. 

 

O rumakach warszawskiej straży ogniowej na pewno nie wiemy wszystkiego pomimo kilku ciekawych na ten temat publikacji, ale do rzeczy! Czy wiesz, że niektóre konie tej straży  brały udział w spektaklach teatralnych ?  Zazwyczaj grał stary ogier maści tarantowatej oddziału praskiego. Występował w operze Carmen i operetce Manewry jesienne. 

 

Więcej na temat rumaków przeczytasz w czasopiśmie Stolica  - warszawski tygodnik ilustrowany, 1954 nr 42. 

 

d.j. [CMP] 

O rumakach warszawskiej straży nie wiesz jeszcze wszystkiego

23 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej