historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Koniecznie przeczytajcie tę kopię cyfrową dokumentu maszynowego, którą pozyskałam z Archiwum Państwowego w Katowicach z zespołu akt nr 12/27 Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Wydziału Administracyjnego, sygn. 233. Unia Strażacka we Lwowie – dostarczanie sprzętu. Zobacz galerię i powiększ obraz.
Treść tego pisma z 22 września 1930 r. potwierdza to, o czym wielokrotnie pisałam w swoich artykułach publikowanych na stronie głównej bloga i podstronie Strażacka Niepodległa. Mianowicie, to że po 1918 r. namawiano przede wszystkim polskie straże do kupowania sprzętu strażackiego u polskich producentów, by promować tym samym gospodarkę krajową.
„(…) Pozwalamy sobie zauważyć, że sikawki motorowe wykonane w naszych zakładach we Lwowie pod względem wydajności i solidności konstrukcji nie tylko nie ustępują analogicznym wyrobom zagranicznym lecz je nawet przewyższają (…)
Jakiem uznaniem cieszą się nasze motopompy świadczy fakt, że jedną sikawkę motorową Leopolia zakupiło u nas z polecenia Głównego Związku Straży Pożarnych w Warszawie, województwo warszawskie dla prywatnej rezydencji Pana Prezydenta Rzeczypospolitej w Spale".
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.