Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Swoją działalność zawodową i gospodarczą prowadził na polu pożarnictwa  i rybołówstwa. Nauki pobierał w Gimnazjum Realnym w Warszawie (maturę zdobył w Krakowie). Ukończył studia wyższe w Szwajcarii z dyplomem inżyniera mechanika. Studiował w Wyższej Szwajcarskiej Związkowej Politechnice w Zurychu. 

 

W 1913 roku, zatrudnił się w zakładach Graficznych B. Wierzbickiego w Warszawie. Później objął kierownictwo działu technicznego w Fabryce  Pomp i Narzędzi Pożarniczych J. Troetzera w Pruszkowie. W fabryce Józefa Troetzera pracował do 1918 roku. Po odzyskaniu niepodległości objął kierownictwo Działu Wodociągowo – Kanalizacyjnego w Wydziale Drogowym P.K.P. Funkcję tę pełnił do 1921 roku, czyli do momentu, w którym zadecydował iż założy własną działalność gospodarczą pod nazwą Wytwórnia Wyrobów Tkackich  inż. Witold Izdebski i S-ka – „Iwis” Spółka Akcyjna. W okresie międzywojennym przedsiębiorstwo Izdebskiego prowadziło produkcję i sprzedaż swoich asortymentów nie tylko na rynku krajowym, ale także zagranicznym. Prowadzono eksport towarów m.in. do Danii Finlandii i Brazylii. Firma przetrwała wojnę, a w 1951 roku została upaństwowiona. 

 

Literatura:

 

[1] Codzienna Gazeta Handlowa z 1930 r., nr 102.

[2] Życie Powiatu Błońskiego – miesięcznik Organu Powiatowej Rady Narodowej, Grodzisk Mazowiecki, październik 1946 r., nr 3. 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

HISTORYPOŻ & MUZEOPOŻ

Inżynier Witold Izdebski – portret fotograficzny poszukiwany!

Nazwisko inżyniera Witolda Izdebskiego znane było w I poł. XX wieku przez tych wszystkich, którzy zawodowo związani byli m.in. z ochroną przeciwpożarową. W 1921 roku w Grodzisku Mazowieckim założył Wytwórnię Wyrobów Tkackich „Iwis”, Izdebski i S-ka z zarządem i biurem sprzedaży w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej. Przedsiębiorstwo produkowało m.in. węże pożarnicze, chodniki, wycieraczki, sieci rybackie i wiele innych artykułów. O działalności firmy i jej asortymentach pisano już niejednokrotnie na łamach Przeglądu Pożarniczego.

 

Dzisiaj chciałabym przybliżyć czytelnikom Historypoż życiorys inżyniera. Żałuję, że podczas prowadzenia kwerendy na jego temat nie udało mi się zdobyć jego fotografii, ale może ktoś z Państwa czytelników takową posiada? Spójrzcie proszę na logo opublikowane w galerii zdjęć. Ten znak zastrzeżony nr rej. 24315. 18.11 1933. Pierw. 21.9 1933, pochodzi z Wiadomości Urzędu Patentowego zeszytu nr 12 z 30 grudnia 1933 roku. Ciekawa jestem kto go zaprojektował i czy postać na znaku, która przypomina mi wizerunek starego bosmana w jakimś stopniu odzwierciedla wygląd i charakter inżyniera, którego zdjęcie poszukuję, czy może niekoniecznie? 

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 

 

Inżynier Witold Izdebski urodził się 3 grudnia 1888 roku w majątku Grzymkowice (powiat skierniewicki). Zmarł 21 sierpnia 1946 r., w Warszawie.

 

26 stycznia 2022

AKTUALNOŚCI