historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Podróżując po Dolnym Śląsku pewnego dnia zawitałam także do Nowogrodźca. Mijając tamtejszą OSP musiałam przystanąć. Mural na budynku remizy niewątpliwie przyciąga uwagą. Nie oceniam go w kategorii sztuka wysoka, ale jego funkcja estetyki sprawia, że chce się podziwiać tę street art i jest tym samym ważna dla naszej kultury. Przy budynku dostrzegłam również zabytkową sikawkę. Podchodząc bliżej byłam pewna, że jest wyrobu niemieckiego producenta i nie myliłam się.
Na obiekcie zachowała się sygnatura firmy C. A. Klinger. Firma ta została założona w 1854 roku i produkuje do dzisiejszego dnia głównie maszyny rolnicze, a także jak widzimy na załączonym obrazku jest producentem sikawki zaprzęgowej eksponowanej przed budynkiem OSP Nowogrodziec, którą datuję prawdopodobnie na I poł. XX wieku. (Tak myślę, aczkolwiek nie podjęłam się przeprowadzenia badań identyfikacyjnych na ten temat, ponieważ nie uznałam to za konieczne).
Sikawka z młocarni ? Bynajmniej i nic w tym dziwnego. Wiele rolniczych firm na przełomie XIX i XX wieku produkowało także sprzęt dla ówczesnych straży ogniowych. Chociaż mam pewne wątpliwości. No bo dlaczego tak bogata sygnatura producenta znajduje się na piaście koła - części wymiennej, a nie na pompie? (Aczkolwiek i takie zdarzają się). Gdybym naprawdę chciała przeprowadzić identyfikację tego obiektu, nie dysponując żadnymi dokumentami musiałabym poświęcić na to wiele godzin. Urlop rządził się jednak swoimi prawami i błędem było to, że nie sporządziłam dokumentacji fotograficznej mechanizmu sikawkowego. Kiedyś zadzwonię do OSP i po prostu zapytam, co wiedzą ta temat swojego zabytkowego sprzętu :) Do tego czasu będę myślała, że jest to sikawka z młocarni.
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.