Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Na obiekcie zachowała się sygnatura firmy C. A. Klinger. Firma ta została założona w 1854 roku i produkuje do dzisiejszego dnia głównie maszyny rolnicze, a także jak widzimy na załączonym obrazku jest producentem sikawki zaprzęgowej eksponowanej przed budynkiem OSP Nowogrodziec, którą datuję prawdopodobnie na I poł. XX wieku. (Tak myślę, aczkolwiek nie podjęłam się przeprowadzenia badań identyfikacyjnych na ten temat, ponieważ nie uznałam to za konieczne).

 

Sikawka z młocarni ? Bynajmniej i nic w tym dziwnego. Wiele rolniczych firm na przełomie XIX i XX wieku produkowało także sprzęt dla ówczesnych straży ogniowych. Chociaż mam pewne wątpliwości. No bo dlaczego tak bogata sygnatura producenta znajduje się na piaście koła - części wymiennej, a nie na pompie? (Aczkolwiek i takie zdarzają się). Gdybym naprawdę chciała  przeprowadzić identyfikację tego obiektu, nie dysponując żadnymi dokumentami musiałabym poświęcić na to wiele godzin. Urlop rządził się jednak  swoimi prawami i błędem było to, że nie sporządziłam dokumentacji fotograficznej mechanizmu sikawkowego. Kiedyś zadzwonię do OSP i po  prostu zapytam, co wiedzą ta temat swojego zabytkowego sprzętu :) Do tego czasu będę myślała, że jest to sikawka z młocarni.

 

d.j. [CMP]

Industria przeciwpożarowa cz.2 Nowogrodziec

20 marca 2022

 

 

Podróżując po Dolnym Śląsku pewnego dnia zawitałam także do Nowogrodźca. Mijając tamtejszą OSP musiałam przystanąć. Mural na budynku remizy niewątpliwie przyciąga uwagą. Nie oceniam go w kategorii sztuka wysoka, ale jego funkcja estetyki sprawia, że chce się podziwiać tę street art i jest tym samym ważna dla naszej kultury.  Przy budynku dostrzegłam również zabytkową sikawkę. Podchodząc bliżej byłam pewna, że jest wyrobu niemieckiego producenta i nie myliłam się.

 PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

03 lutego 2023
We Lwowie w dniach 31 października  i 1 listopada 1875 r.  odbył się I Krajowy Zjazd Strażacki. Na fotografii pamiątkowa
28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży