Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Przedmiot w zbiorach CMP, został wyprodukowany z początkiem XX wieku przez Śląską  Fabrykę Sprzętu Pożarowego i Mechanicznego Braci Kieslich z Paczkowa. U tego niemieckiego producenta zaopatrywały się straże za pośrednictwem swoich gmin  głównie z Opolszczyzny, ale także i z Górnego Śląska.

 

Do zobaczenia w muzeum,

d.j. [CMP]

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W dzisiejszej zajawce poż kolejna fotografia przedstawiająca śląskich fojermanów, którzy utworzyli swoją jednostkę gaśniczą w 1899 roku. Powiększ i zobacz zdjęcie w multimediach, a dostrzeżesz podpis pod nim. Są to członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej z Orzegowa (dzielnicy Rudy Śląskiej). Zdjęcie zostało wykonane w 1931 roku i opublikowane w Kwartalniku Strażackim na Powiat Świętochłowicki. Na ujęciu zbiorowym  - strażacy ze swoim sztandarem.


Publikuję ten dokument wizualny  na blogu  przede wszystkim ze względu na drabinę obrotową, która jest słabo widoczna bo usytuowana z tyłu za pożarnikami. Jeśli macie ochotę ją w pełni zobaczyć i dowiedzieć się o jakim jest wysuwie, to zapraszam do muzeum pożarnictwa.

 

Jako eksponat dawnej techniki pożarniczej zdobi naszą ekspozycję stałą. Na jego drewnianym przęśle zachował się oryginalny napis "Gmina Orzegów".

Fojermani cz. 3 Druhowie z Orzegowa

30 sierpnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej