Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Na zdjęciu strażacy z Rudy Śląskiej ze swoją pierwszą czterokołową sikawką z 1880 roku  zapewne niemieckiego lub austriackiego producenta. Na fotografii tej co prawda nie możemy dostrzec w pełni mechanizmu pompy, ale zauważamy charakterystyczną rurę skrętną. Sikawki tego typu raczej budowane były w dawnych czasach, aniżeli w XIX wieku. W epoce industrialnej rzadko już można było spotkać taki mechanizm, aczkolwiek w muzeum, w którym pracuję zachował się podobny obiekt. Sikawkę tę zbudował  pewien niemiecki ludwisarz w roku 1884.

 

Zapraszam Was do muzeum by ją zobaczyć i poznać historię tego sprzętu. Przepraszam za jakość zdjęcia w multimediach zajawki. Fotografia ta ukazała się w prasie pożarniczej w 1931 roku i pomimo mało czytelnego formatu wizualnego, chciałam byście ją zobaczyli. Może ktoś z Czytelników wie, kto jest na tym zdjęciu? Jeśli tak, to dajcie znać.

 

d.j. [CMP]   Literatura dostępna w red.

Fojermani cz. 1 Sfotografowali się ze swoją sikawką

25 sierpnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej