Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W galerii multimediów: Drużyna do walki przeciwko pożarom podziemnym z kopalni Czeladź. Dokument wizualny z pocz. XX wieku w zb. FBC - domena publiczna.

 

Zauważcie, ze strażacy ci wyposażeni są m.in.  w aparaty oddechowo-dymowe. O konstrukcji i działaniu tego sprzętu pisałam już. Przeczytajcie tę zajawkę. Na stronie głównej bloga znajdziecie także dłuższy artykuł, w którym opisałam pożar w podziemiu z lat 30. Czytajcie uważnie Poż, bo już niebawem opublikuję artykuł na temat działalności jednej z takich kopalnianych straży. Przypominam również, że w muzeum w którym pracuję można zobaczyć wystawę czasową o zakładowych strażach pożarnych. 

 

Do miłego, 

d.j. [CMP] 

Drużyna z kopalni Czeladź

28 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej