Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

„(…)Chcemy by nasza kochana komenda i wszyscy którzy pracowali nad oświeceniem naszych zakutych łepetyn mieli to przekonanie, że cały nasz organizm, po wszystkie tkanki nabłonkowe, mięśniowe, nerwowe i łączne, nasiąkły ideałami samarytańskiemi”.

 

Powyższy fragment pochodzi z ówczesnej prasy lat 30 i wyrwany jest przeze mnie z kontekstu, ale słowa te w jakiejś swojej formie językowej są prorocze. Będą obowiązywać w formie haseł w latach 50. XX w. szczególnie w kontekście odbudowy kraju, a zwłaszcza stolicy. 

 

d.j. [CMP] 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

— Za chwilę jak jedna drużyna ruszymy przed siebie. Niech no tylko konie ruszą z kopyta. Przed nami zamek w Chęcinach.  Zwiedziłyśmy już Szkołę Szybowcową w Polichnie. Miałyśmy ochotę polecieć Wroną i jesteśmy już po kursie w Sobkowie. Ty wiesz,  co nas jeszcze dziś czeka?

 

Gdzieś na tym zdjęciu  autorstwa Stanisława Meyra  (foto w zb. NAC) uśmiecha się komendantka Helena Knapikówna z OSP Poraj (powiat zawierciański). Wiem to, bo czytałam jej wspomnienia z kursu samarytańsko – pożarniczego w Sobkowie (por. Życie Strażackie nr 10 z 1936 r.). 


Czytając wspomnienia, artykuły z tych dawnych lat,  niekoniecznie związane z historią ochrony przeciwpożarowej i straży, zawsze będę  zastanawiać się -  na ile w tych ludziach było wiary w ideologię? Poniżej zacytuję fragment  wspomnień druhny Heleny Knapik ze wspomnianego już  kursu z 1936 r.:

 

Dokąd dziewczyny jedziecie?

16 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej