Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

To zdjęcie w galerii zajawki, pojawiło się na okładce czasopisma Stolica -  warszawski tygodnik ilustrowany, 1955 nr 15. Opatrzone zostało opisem:

 

„Warszawska straż ogniowa cieszy się  w stolicy dużą sympatią. Wiemy, że na pierwszy sygnał  pędzi przez miasto aby ratować życie człowieka lub jego dobytek. Ochrania też zapobiegawczo przed pożarem majątek społeczny. Z zainteresowaniem obserwujemy ćwiczenia dzielnych strażaków. Sensację budzi zawsze rozkładana drabina sięgająca wysoko. Widzimy na niej strażaka, ale co on widzi z drabiny”? 

 

d.j. [CMP]

Co on widzi z tej drabiny?

23 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej