Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Z czasów, kiedy z gruzów odbudowywano stolicę: „Nasz apel o uporządkowanie glinianki przy pl. Unii Lubelskiej i przekształcenie jej w ozdobę dzielnicy, wziął sobie ktoś do serca i kazał ją wreszcie zlikwidować. Pewnego dnia z sąsiedniej remizy straży ogniowej podjechała motopompa. W ciągu krótkiego czasu przepompowała wodę do kanału, a na grzęzawisko zaczęły zajeżdżać wozy z gruzem i dzisiaj po malowniczym stawie nie ma śladu. Jest natomiast boisko z gruzu. Podobno z wiosną cały teren będzie uporządkowany i powstanie  tam piękny skwer z basenem”.

 

Foto: L. Jabrzemski. Cytat prasowy za: Stolica  - warszawski tygodnik ilustrowany. R. 3, 1948 nr 42. 

 

d.j. [CMP] 

Apel w sprawie glinianki

13 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej