Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Właścicielem tego budynku przy ul Kościeliskiej był Józef Krzeptowski. W domenie publicznej odnalazłam także zdjęcie z końca XIX wieku, na którym możecie zobaczyć  ten obiekt na długo przed pożarem. Polecam wszystkim opis relacji z tamtego wydarzenia, który możecie przeczytać w Tygodniku Ilustrowanym nr 5 na s. 84 i 98. Zachęcam tym samym do badania dziejów regionów, z których pochodzicie, z którymi jesteście związani. Każde miejsce ma swoją historię, w którym człowiek zakotwicza się lub jest przechodniem.

 

d.j. [CMP]

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

21 stycznia 1900 r. spłonął dom Kasyna Tatrzańskiego w Zakopanem. Fotografia w galerii ilustruje zgliszcza budynku. Zdjęcie po pożarze, które opublikowano w Tygodniku Ilustrowanym nr 5 z 1900 r.  wykonała  Emilia Głogowska.

 

Do pożaru doszło podczas organizowanego balu karnawałowego. Żary ognia wydostały się ponoć z dwóch rozgrzanych i niekontrolowanych piecyków naftowych, które znajdowały się w garderobie. Garderoba przylegała zaś do sali bufetowej i tanecznej. Pomieszczenia te szybko zajęły się ogniem. „(…) W niespełna dziesięć minut cały gmach był w płomieniach (…). Ratunek był niemożliwy. Przybyła straż broniła sąsiedniej szkoły snycerskiej (…)”.

 

W pożarze zginęła sześcioletnia dziewczynka – córka organizatora imprezy J. Polaka. On i kilka innych osób doznały ciężkich poparzeń. W dawnym kasynie znajdowała się niegdyś także restauracja i sklep. Ponoć także i urząd pocztowy. 

Zgliszcza kasyna w Zakopanem

05 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej