Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Kiedy miałem 15 lat zobaczyłem czym jest pożar. W Sylwestra zapaliły się domy fińskie - ktoś je chyba podpalił. Dziadek, który urodził się w XIX wieku był strażakiem. Nosił on piękny mosiężny hełm, który podarował swojemu synowi. Mój ojciec redagował strażacką kronikę. Historię strażaków spisywał po polsku i po czesku.

 

Drodzy słuchacze Poż Mówi, zapraszam do wysłuchania historii mówionej. Bohaterem audycji jest Pan Bronisław Zydel z Koła Polskiego Związku Kulturalno –Oświatowego. Miałam przyjemność odwiedzić go w jego rodzinnej miejscowości w Suchej Górnej w Czechach. O tej miejscowości i o polskiej straży pożarnej będziecie jeszcze mogli przeczytać na blogu. 

 

Do usłyszenia,

d.j. [CMP]

 

 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Z wizytą na Zaolziu

27 listopada 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej