historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Elwiro Michał Andriolli (1836-1893) był polskim rysownikiem, ilustratorem i malarzem. Wspominam go, ponieważ jest on autorem m.in. tej oto grafiki zatytułowanej „Z pożaru” (zobacz multimedia i powiększ zdjęcie).
XIX wieczny strażak ratujący z płomieni młodą dziewczynę, to najczęstszy motyw zilustrowania ówczesnego charakteru mężczyzny, dla którego wszelkie zadania związane z ochroną przeciwpożarową nadają charakteru zawodu. Tu już nie ma mowy o działaniu przypadkowym i pod wpływem instynktu. Ponieważ ta ilustracja została stworzona w XIX wieku, prawdopodobnie w 1874, to jak każdy twór artystyczny zawiera treści romantyzmu, do których (patrząc na ten konkretny obraz) możemy przypisać także Idee solidaryzmu. O tym kierunku społeczno-politycznym, w kontekście strażactwa i roli tej grupy zawodowej w ówczesnym społeczeństwie pisałam w wielu artykułach.Przeczytajcie chociażby tekst o odezwach strażackich. Dzisiaj język i obraz tamtych czasów wydaje się być przesadnie naiwny i populistyczny. Poniższy cytat jest przykładem jednym z wielu takiej narracji:
„Życie i zawód tak zwanego strażaka mógłby posłużyć za wątek wysnucia całego szeregu obrazków zarówno komicznych jak i tragicznych. To pewne, że ten bohater pożogi rzucający się śmiało w burzliwą falę płomieni, nie przewidujący chwili istotnego niebezpieczeństwa i mimo to gotowy na nie zawsze w postaci swojej uosabia poniekąd najrozmaitsze wyniki klęski przeciwko której występuje z energią i pewnością siebie. Oto np. ogień niszczy pańską siedzibę wywłaszczając z niej nietoperze i sybarytów. Strażak zagłębia ostrze swego topora w adamaszkowych obiciach roztrąca złocone sprzęty, depcze puchową pościel, miażdży delikatne graciki najwykwintniejszego zbytku … jest niszczycielem aby ocalać.(…)."
d.j. [CMP]
Literatura dostępna w red.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.