Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Na to zdjęcie natknęłam się przypadkowo ponad rok temu, kiedy szukałam w Internecie informacji na temat pewnego rosyjskiego producenta sprzętu gaśniczego, który swoją działalność na przełomie XIX i XX wieku prowadził w Warszawie. Fotografię tę datuję na początek XX wieku. Dawno temu, gdzieś w głębi Rosji płonął budynek, a teraz wydaje się jakby skuty był lodem. Na ujęciu strażacy z Imperium Rosyjskiego i akcja dogaszania obiektu pianą.

 

Obraz ten skojarzył mi się z tekstem opublikowanym na blogu pt. „Pożar u króla cz. 8. Śmierć nie czyniła szkody”. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się jaką historię opowiada, to przeczytajcie go. Publikację tę znajdziecie na podstronie Zajawka Poż.

 

d.j. [CMP]

Wydaje się jakby skuty był lodem

29 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej