Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Tytuł prezentacji blogowej w zasadzie tłumaczy wszystko to, o czym chciałabym napisać mając przed oczami dzieła  ( w galerii poż) autorstwa Zdzisława Beksińskiego (1929-2005). Ponieważ artysta ten nie tytułował swoich prac i też nie lubił ich interpretować, to pomyślałam że mam prawo do swojego własnego widzenia i oceny. Płomień, ogień, pożar, żar. Gdybym w tej kolejności potrafiła tych sześć różnych wizji ze sobą połączyć, to powstałoby spójne – łańcuchowe,  architektoniczne i inżynieryjne spoiwo czerwonego żywiołu. Czy rozumiecie co mam na myśli? To jest genialne móc połączyć na skrawku tworzywa wszystkie prawidła i podporządkować je względem wyuczonego fachu. Beksiński z zawodu był inżynierem więc pokazał nam, jak umieścić na obrazie mechanizm działania.  

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Był architektem, więc potrafił wkomponować zasady architektury i urbanistyki. Był rzeźbiarzem, a zatem rozprowadzał  na płótnie farbę w ten sposób, by dawała złudzenie materiału i figuralnej rzeźby, którą ma się ochotę zedrzeć  z materii i ustawić gdzieś obok.  Był grafikiem i fotografem, a zatem miał pojęcie na temat zbioru  technik i układów kompozycji tych sztuk. Gdybyście kiedykolwiek mieli okazję zobaczyć  jego wszystkie obrazy na raz, to na jednej przestrzeni ujrzelibyście cały otaczający nas świat  i poza świat z milionami naszych dobrych i złych myśli z mieszaniną snów. Czy potraficie wyobrazić sobie  jednego człowieka, który jest hybrydą miliardów innych osób?  Czy potraficie wyobrazić sobie na skrawku płótna lub papieru procesy życia i śmierci, budowy i burzenia, które już mają za sobą  i jednocześnie przed sobą miliardy lat? 

 

d.j. [CMP]

 

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Dzieło Zdzisława Beksińskiego 

Widzę na nich ogień

23 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej