Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
KONTAKT Z REDAKCJĄ: historypoz@gmail.com
Rozumiem, że tych starych publikacji na jego temat jest bardzo mało, także zdarza się, że współcześnie podajemy dalej informacje w oparciu o zasadę kopiuj – wklej. Informacje na temat urodzin, śmierci, przebiegu służby nie powinny podlegać dyskusji jeżeli opieramy się o fakty.
Moją intencją w redagowaniu tej zajawki było zwrócić Wam uwagę w szczególności na układ kompozycyjny obrazu i podpis pod nim. Zauważcie, że popiersie Urbana Majewskiego zostało ujęte w tzw. medalionie. Medaliony na zdjęciach i portretach dawniej i zazwyczaj stosowane były po to, by uhonorować sportretowaną osobę po jej śmierci. Nadawały charakter romantyzmu i przemijania. W tle fotografii – insygnia, narzędzia i sprzęt pożarniczy. Na temat tego obrazu można byłoby jeszcze sporo napisać. Zachęcam Was do własnych studiów. Na koniec tego opracowania, chciałabym jeszcze zacytować fragment z artykułu - wspomnienia po tym warszawskim strażaku z Tygodnika Ilustrowanego: „(…) W 1862 r. przy pożarze na Grzybowie spadająca z wysokości cegła tak gwałtownie go uderzyła, że wbiła mu kask w głowę robiąc ranę kilkucalową, która i w latach późniejszych przy każdej zmianie pogody dawała mu się we znaki. Drugi raz w roku 1866 przy spłonięciu fabryki tabacznej na Nalewkach nadjeżdżająca sikawka zraniła go dyszlem w rękę i bok, co nawet zdaniem lekarzy stało się powodem ciężkiej choroby nerek i przedwczesnej jego śmierci (…)” [2].
d.j. [CMP]
Literatura i przypisy:
[1] Hajsyn – miasto na Ukrainie.Kiedyś w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Za: Wikipedia.
[2] Cytat za: Tygodnik Ilustrowany nr 221 z 23 marca 1872 r.
Urban Majewski służył w Warszawskiej Straży Ogniowej od 21 października 1861 do 3 marca 1872. Dosłużył się stopnia pułkownika i funkcji naczelnika. Urodził się 6 czerwca 1818 r. w guberni podolskiej w powiatowym mieście Hajsyn. [1] Zmarł na służbie 15 marca 1872 r. w Warszawie. Zdjęcie portretowe, które możecie zobaczyć w multimediach jest chyba najbardziej spopularyzowanym dokumentem ikonograficznym, który to wizerunek publikowany jest na wielu stronach internetowych opisujących życie i służbę Urbana Majewskiego. Pod ryciną widnieje napis: Urban Majewski. Podług fotografii Fajansa. Chodzi o Maksymiliana Fajansa – polskiego litografa, rysownika i fotografa. O kompozycji fotografii m.in. portretowej (strażackiej), opowiadam na lekcji muzealnej z zakresu historii sztuki, na którą Was zapraszam. Fragmentu tej lekcji możecie też wysłuchać w podkaście na POŻ MÓWI.
Pisząc o Urbanie Majewskim, absolutnie nie chciałabym się powtarzać za innymi autorami.
(Zobacz zdjęcie, powiększ galerię).
O PORTALU
NA SKRÓTY
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej