historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Urban Majewski służył w Warszawskiej Straży Ogniowej od 21 października 1861 do 3 marca 1872. Dosłużył się stopnia pułkownika i funkcji naczelnika. Urodził się 6 czerwca 1818 r. w guberni podolskiej w powiatowym mieście Hajsyn. [1] Zmarł na służbie 15 marca 1872 r. w Warszawie. Zdjęcie portretowe, które możecie zobaczyć w multimediach jest chyba najbardziej spopularyzowanym dokumentem ikonograficznym, który to wizerunek publikowany jest na wielu stronach internetowych opisujących życie i służbę Urbana Majewskiego. Pod ryciną widnieje napis: Urban Majewski. Podług fotografii Fajansa. Chodzi o Maksymiliana Fajansa – polskiego litografa, rysownika i fotografa. O kompozycji fotografii m.in. portretowej (strażackiej), opowiadam na lekcji muzealnej z zakresu historii sztuki, na którą Was zapraszam. Fragmentu tej lekcji możecie też wysłuchać w podkaście na POŻ MÓWI.
Pisząc o Urbanie Majewskim, absolutnie nie chciałabym się powtarzać za innymi autorami.
(Zobacz zdjęcie, powiększ galerię).
Rozumiem, że tych starych publikacji na jego temat jest bardzo mało, także zdarza się, że współcześnie podajemy dalej informacje w oparciu o zasadę kopiuj – wklej. Informacje na temat urodzin, śmierci, przebiegu służby nie powinny podlegać dyskusji jeżeli opieramy się o fakty.
Moją intencją w redagowaniu tej zajawki było zwrócić Wam uwagę w szczególności na układ kompozycyjny obrazu i podpis pod nim. Zauważcie, że popiersie Urbana Majewskiego zostało ujęte w tzw. medalionie. Medaliony na zdjęciach i portretach dawniej i zazwyczaj stosowane były po to, by uhonorować sportretowaną osobę po jej śmierci. Nadawały charakter romantyzmu i przemijania. W tle fotografii – insygnia, narzędzia i sprzęt pożarniczy. Na temat tego obrazu można byłoby jeszcze sporo napisać. Zachęcam Was do własnych studiów. Na koniec tego opracowania, chciałabym jeszcze zacytować fragment z artykułu - wspomnienia po tym warszawskim strażaku z Tygodnika Ilustrowanego: „(…) W 1862 r. przy pożarze na Grzybowie spadająca z wysokości cegła tak gwałtownie go uderzyła, że wbiła mu kask w głowę robiąc ranę kilkucalową, która i w latach późniejszych przy każdej zmianie pogody dawała mu się we znaki. Drugi raz w roku 1866 przy spłonięciu fabryki tabacznej na Nalewkach nadjeżdżająca sikawka zraniła go dyszlem w rękę i bok, co nawet zdaniem lekarzy stało się powodem ciężkiej choroby nerek i przedwczesnej jego śmierci (…)” [2].
d.j. [CMP]
Literatura i przypisy:
[1] Hajsyn – miasto na Ukrainie.Kiedyś w granicach Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Za: Wikipedia.
[2] Cytat za: Tygodnik Ilustrowany nr 221 z 23 marca 1872 r.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.