Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W 1947 roku z inicjatywy mieszkańców Jasła w ścianę budynku remizy straży pożarnej wmurowano pamiątkową tablicę. (Zobacz zdjęcie w galerii i napis).   

 

„Remiza straży pożarnej w Jaśle. Spalona przez okupanta niemieckiego w roku 1944. Odbudowana z funduszów Komitetu Odbudowy Warszawy w roku 1947”. 

 

Na tablicy widoczne herby miast: Warszawy, Rzeszowa i Jasła.  Więcej na ten temat przeczytacie w:  Stolica  warszawski tygodnik ilustrowany. R. 2, 1947 nr 43.

 

d.j. [CMP] 

Tablica z odbudowy remizy

08 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej