historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, kolekcja sztandarów pożarniczych liczy blisko 50 obiektów. Wśród nich na uwagę zasługuje dwustronny sztandar z 1971 r. Ochotniczej Straży Pożarnej Jaworznickich Zakładów Wyrobów Papierniczych. W 2013 r. obiekt ten prezentowany był na wystawie czasowej poświęconej dziejom jaworznickiego pożarnictwa, organizowanej w terminie od 19 kwietnia 31 maja 2013 r. w Muzeum Miasta Jaworzna.
Danuta Janakiewicz-Oleksy
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
Artykuł został opublikowany kilka lat temu w jednej z regionalnych gazet miasta Jaworzna
Rycina w galerii multimediów przedstawia płat sztandaru - strony głównej (awersu), na którym wyhaftowano napis: „Ochotnicza Straż Pożarna przy Jaworzniańskich (sic!) Zakładach Wyrobów Papierowych w Jaworznie 1939 – 1971”. Jest to tkanina w kształcie kwadratu, którą przyozdobiono złotymi i srebrnymi aplikacjami. W centralnym polu widnieją symbole pożarnicze: hełm i toporki. Całość okala wieniec z liści lauru. Sztandar został obszyty dwustronnie. Płat sztandaru – strony lewej zdobi z kolei symetrycznie umieszczony w środku pola Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz napis: „W służbie Ojczyzny Ludowej”. Rycina przedstawia także metalową głowicę (grot) do drzewca sztandarowego.
Historia zakładów wyrobów papierowych na terenie miasta Jaworzna sięga końca lat 20. XX w. W 1929 r. w celu obniżenia kosztów związanych z pakowaniem i dostarczaniem wyrobów produkowanych przez Cementownię Portland przy fabryce (obecnie ul. Ludwika Solskiego), założono zakład produkcyjny pod nazwą „Worek” sp. z o.o., w którym produkowano worki papierowe nie tylko dla potrzeb cementowni, ale również dla okolicznych zakładów.
21 czerwca 1947 r. orzeczeniem nr 6 Ministra Przemysłu i Handlu przedsiębiorstwo zostało przejęte na rzecz Skarbu Państwa. W II poł. XX w. fabryka nosiła nazwę: Szczakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych, a następnie Jaworzniańskie (Jaworznickie) Zakłady Wyrobów Papierowych. Dokumentacja nieistniejącego już zakładu przechowywana jest obecnie w Archiwum Zakładowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Literatura:
[1] Krakowski Dziennik Wojewódzki nr 25 z 1 grudnia 1946 r.
[2] Orzeczeniem nr 6 Ministra Przemysłu i Handlu z 21 czerwca 1947 r.
[3] Dziennik Urzędowy Ministra Finansów z 1962 r., nr 7 poz. 14.
[4] Wiadomości Urzędu Patentowego, ( Warszawa: marzec – kwiecień), nr 2 z 1963 r.
[5] Informacje o realizacji ważniejszych zadań gospodarczych nr 2 z 1970 r., wyd. Wojewódzki Urząd Statystyczny w Krakowie.
[6] M. Ślusarczyk „Cementownia Szczakowa – historia i teraźniejszość”, [w:] Wiadomości Konserwatorskie 43/2015.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.