Copyright 2021. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, kolekcja sztandarów pożarniczych liczy blisko 50 obiektów. Wśród nich na uwagę zasługuje dwustronny  sztandar z 1971 r. Ochotniczej Straży Pożarnej Jaworznickich Zakładów Wyrobów Papierniczych. W 2013 r. obiekt ten  prezentowany był na wystawie czasowej poświęconej dziejom jaworznickiego pożarnictwa, organizowanej w terminie od 19 kwietnia 31 maja 2013 r. w Muzeum Miasta Jaworzna.  

 

Danuta Janakiewicz-Oleksy 

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach 

Artykuł został opublikowany kilka lat temu w jednej z  regionalnych gazet miasta Jaworzna 

 

Rycina w galerii multimediów  przedstawia  płat sztandaru - strony głównej (awersu), na którym wyhaftowano  napis: „Ochotnicza Straż Pożarna przy Jaworzniańskich (sic!) Zakładach Wyrobów Papierowych w Jaworznie 1939 – 1971”. Jest to tkanina w kształcie kwadratu, którą przyozdobiono złotymi i srebrnymi aplikacjami. W centralnym polu widnieją symbole pożarnicze: hełm i toporki. Całość okala wieniec z liści lauru. Sztandar został obszyty dwustronnie. Płat sztandaru – strony lewej zdobi z kolei  symetrycznie umieszczony w środku pola Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych oraz napis: „W służbie Ojczyzny Ludowej”. Rycina  przedstawia także metalową głowicę (grot) do drzewca sztandarowego.

 

 

 

Historia zakładów wyrobów papierowych na terenie miasta Jaworzna sięga końca lat 20. XX w. W 1929 r. w celu obniżenia kosztów związanych z pakowaniem i dostarczaniem wyrobów produkowanych przez Cementownię Portland przy fabryce (obecnie ul. Ludwika Solskiego), założono zakład produkcyjny pod nazwą „Worek” sp. z o.o., w którym produkowano worki papierowe nie tylko dla potrzeb cementowni, ale również dla okolicznych zakładów.      

21 czerwca 1947 r. orzeczeniem nr 6 Ministra Przemysłu i Handlu przedsiębiorstwo zostało przejęte na rzecz Skarbu Państwa. W II poł. XX w. fabryka nosiła  nazwę: Szczakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych, a następnie Jaworzniańskie  (Jaworznickie) Zakłady Wyrobów Papierowych. Dokumentacja nieistniejącego już zakładu przechowywana jest obecnie w Archiwum Zakładowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.  

 

Literatura: 

[1] Krakowski Dziennik Wojewódzki nr 25 z 1 grudnia 1946 r. 

[2] Orzeczeniem nr 6 Ministra Przemysłu i Handlu z 21 czerwca 1947 r. 

[3] Dziennik Urzędowy Ministra Finansów  z 1962 r., nr 7 poz. 14.

[4] Wiadomości Urzędu Patentowego,  ( Warszawa: marzec – kwiecień), nr 2 z 1963 r. 

[5] Informacje o realizacji ważniejszych zadań gospodarczych nr 2 z 1970 r., wyd. Wojewódzki Urząd Statystyczny w Krakowie. 

[6] M. Ślusarczyk „Cementownia Szczakowa – historia i teraźniejszość”, [w:] Wiadomości Konserwatorskie 43/2015. 

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

20 maja 2022
Świadectwem przeszłości są nasze wspomnienia, fotografie, dokumenty oraz wszystko to, co rozumiemy dziś jako dziedzictwo kultury i architektury. Od kilku
17 maja 2022
„W ubiegłym tygodniu znaleziono na polach mogilskich trupa kobiety. Śledztwo policyjne wykazało, że zabitą była niejaka Leontyna Rattnerowa, zaś mordercą
14 maja 2022
Drodzy Czytelnicy Historypoż, Eksponat Poż w epidemii, to tytuł blogowej wystawy. Jest to pierwsza tego typu prezentacja w wirtualnej rzeczywistości,

Sztandar OSP Jaworznickich Zakładów Wyrobów Papierniczych

11 maja 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej