historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Hasičské Nářadí – napis ten widnieje na budynku straży ogniowej czeskich kolonistów na Wołyniu ( zobacz multimedium zajawki z Tygodnika Ilustrowanego nr 36/1925).
Zdjęcie to zostało wykonane w 1925 roku na jednej z wielu skolonizowanych wsi powiatu dubieńskiego. Czesi na mało zaludnione obszary Wołynia zostali sprowadzeni przez Rosjan. Tworząc swoje kolonie pracowali gównie na roli. Posiadali własne szkoły, sklepy, organizacje społeczno-kulturalne. W czeskich miejscowościach (czasami nawet i z nazwy) większość z nich trudniła się uprawą np. chmielu. Na początku lat 20. XX w. na terenach Wołynia II RP, mniejszość ta liczyła ponad 20 tysięcy. Żyli własnym życiem, jeśli tylko chcieli to odwiedzali swoją „Złotą Pragę”. Mówili w swoim ojczystym języku oraz kultywowali swoje tradycje i obyczaje mimo tego, że większość z nich przyjęła prawosławie.
Myślę, że żyło im się tam dostatnie, aż do 1943 roku, kiedy to podzielili los Polaków.
Zachęcam Was do zapoznania się z historią Czechów na Wołyniu, a tym czasem ja już za dwa tygodnie wyruszam na tzw. Zaolzie w poszukiwaniu polskich strażnic ogniowych. To już będzie zupełnie inna historia.
Do zobaczenia,
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.