Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

W galerii zajawki rysunek  z 1899 roku z cyklu „En L'An 2000”. Jest on autorstwa francuskich futurystów m.in. Jean-Marc Côté, którzy mieli za zadanie przedstawić Francję i jak będzie ona wyglądała w 2000 roku.

 

Na załączonym obrazku dostrzec można fruwających strażaków. Taka oto artystyczna wizja przyszłości i postępu techniki. Obrazki z tej serii można było spotkać na pudełkach np. od cygar i czekoladkach. Były wydawane także jako pocztówki. O pocztówkach z motywami strażackimi opublikuję Wam jeszcze  niejedną zajawkę lub nawet artykuł. Ten i pozostałe obrazy francuskich XIX wiecznych ilustratorów możecie zobaczyć na wielu stronach domeny internetowej. 

 

Przeczytaj inne teksty na temat sztuki – ognia i pożarnictwa. Straż pożarna w sztuce i architekturze, to również lekcja muzealna, na którą Was zapraszam. 

d.j. [CMP] 

Strażacy i futuryści

14 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej