Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r. zniszczył prawdopodobnie wiele zabudowań.

 

Na fotografii Star 25 Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowie nad Czarną.  Zdjęcie w zb. NAC, wykonała Grażyna Rutowska – dziennikarka i fotoreporterka. Na stronie NAC możecie zobaczyć więcej zdjęć z tego wydarzenia. Ujęcia przedstawiają oprócz gospodarczego zniszczenia, socjologiczny obraz społeczeństwa wiejskiego. Ilustrują także  to, co kiedyś chciałabym móc szerzej opisać, a mianowicie tzw. psychologię ludu w obliczu straty i nieszczęścia. 

 

d.j. [CMP] 

Star na pogorzelisku

02 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej