Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Nie do końca wierzę by historia ta wydarzyła się naprawdę. Jeśli macie ochotę, to przeprowadźcie własne śledztwo w tej sprawie. O prawdziwych i nieprawdziwych wydarzeniach z dawnej prasy możecie przeczytać na blogu w dłuższych  artykułach z cyklu Wydarzyło się (nie) naprawdę. Dzisiaj publikuję tę zajawkę ze względu na rycinę i język w jaki ta historia została zrelacjonowana.  Myślę, że chodziło o jakąś prowokację, chociaż mogę się mylić. Nowości Ilustrowane z 1908 r. opublikowały anons prasowy o takiej treści: „Ofiarą strasznego wypadku padła przed kilku dniami żona rabina z Lubaczowa, Feiga Schorrowa. Oto w towarzystwie kilku kobiet udała się ona na cmentarz izraelicki w Lubaczowie, aby tam odprawić na grobie zmarłego niedawno członka rodziny rytualne modlitwy. Stosownie do przepisu rytualnego trzymały wszystkie kobiety podczas modlitwy płonące świece w ręku. Spowodowało to straszny wypadek. Mianowicie jedna ze świec wypadła z rąk trzymającej ją kobiety, wskutek czego zajęły się suknie żony rabina. W jednej chwili stanęła nieszczęsna kobieta w morzu płomieni. Mimo niezwłocznego ratunku odniosła ona przy tem tak ciężkie rany i poparzenia, iż w parę godzin potem wyzionęła ducha. Rycina tytułowa w dzisiejszym numerze przedstawia tragiczną chwilę, gdy płomienie obejmują suknie bł. p. Feigi Schorrowej”. Nowości ilustrowane nr 39 z 26 września 1908. 

d.j. [CMP] 

Śmierć w płomieniach

19 czerwca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej