Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Andrzej dell’ Aqua (1584-1656) architekt i budowniczy pochodzenia weneckiego w swoim rękopiśmiennym dziele zatytułowanym „Praxis ręczna działa” z 1630 roku zilustrował gaszenie pożaru przy użyciu pompy, którą potocznie nazywamy sikawką. Zobaczcie tę ilustrację (powiększcie obraz).

 

Publikacja, o której wspomniałam jest napisana w języku polskim i można ją m.in. przeczytać na stronie Federacji Bibliotek Cyfrowych. Do ilustracji dołączam opis gaszenia pożaru. Jestem ciekawa czy potrafilibyście przetłumaczyć ten tekst na współczesny język?

 

d.j. [CMP]  

Ręczne działo…. I gdyby dom się zapalił

28 grudnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej