historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Drodzy Czytelnicy, dzisiejszą zajawkę zatytułowałam „Rany Rupniewskiego” tak by Was nieco bardziej zaciekawić. Ci z Was, którzy interesują się ochroną przeciwpożarową i historią straży, a zwłaszcza Warszawskiego Batalionu, doskonale wiedzą kim był Wiktor Rupniewski. Biogram brandmajstra I Oddziału WSO jest ogólnodostępny. Ja zaś nie lubię się powtarzać i pisać o sprawach oczywistych. Z tego względu pomyślałam, by wspomnieć w kilku zdaniach na temat tego, czego możecie o nim nie wiedzieć. Na pewno nie wiecie ile odniósł ran przez te 40 lat służby :)
Kiedy w 1901 r. odszedł na zasłużoną emeryturę okrzyknięto go niestrudzonym weteranem, który uległ 36 wypadkom i który o mały włos, a straciłby wzrok. Dwukrotnie złamał lewą rękę, którą już później miał bezwładną. Doznał kilkukrotnego urazu ( tzw. obrażone ścięgna) w prawej ręce i w nogach. Posiadał na ciele również liczne blizny. Nie znalazłam informacji jakiego rodzaju, jakich rozmiarów i gdzie dokładnie były umiejscowione, ale ten kto opisywał jego rany – określił je jako trofea. Przeczytawszy to, musiałam się i z Wami tym podzielić :)
To tyle na temat odniesionych ran Rupniewskiego (zobacz zdjęcie w galerii). Jutro, albo pojutrze … Kto wie! Opiszę Wam jego wynalazki. Co Wy na to? Np. o drążkach do worków ratunkowych, albo o systemie zaprzęgania koni, albo jeszcze innych ….
Czytaj Poż i poznaj Historypoż, a także odwiedź mnie w muzeum. Zainteresuj się tym, czym mało kto się interesuje i miej własne zdanie na temat tego co Cię otacza. Twój jutrzejszy dzień będzie już dla Ciebie historią. Zapamiętaj ją.
d.j. [CMP]
PS. Literatura dostępna w red.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.