Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

— Pozwól no mi Pan ognia.

— Zaraz Panie, tylko niech wprzód żonę odprowadzę do domu.

 

:):):)

 

W multimediach: Rysunek satyryczny Franciszka Kostrzewskiego (1826-1911). O tym polskim malarzu, rysowniku i karykaturzyście możecie sporo przeczytać w Internecie. Swoje prace (głównie humorystyczne ryciny) -  prezentował m.in. na łamach Tygodnika Ilustrowanego. Na Historypoż wszystko lub prawie wszystko musi kręcić się wokół płomieni, więc przystoi bym opublikowała ten a nie inny obraz z zabawnej  scenki rodzajowej. W oryginale z 1871 r.  nosił  tytuł: „Ostrożnie z ogniem”. Zajawka o tym tytule już jakiś czas temu jednak została przeze mnie opublikowana i opowiada o warszawskich nocnych stróżach, zatem zapowiedzią dla tej humoreski niech będzie hasło: Pozwól no mi Pan ognia.  Za:  Tygodnik Ilustrowany nr 185 z 1871 r. s. 32.  

 

d.j. [CMP]

Pozwól no mi Pan ognia!

19 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej