Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Służby ratowniczo-gaśnicze na Ukrainie od 24 lutego 2022 r. walczą na wojnie i bronią swojego kraju. Lokalizują i gaszą coraz więcej pożarów na skutek ostrzałów rakietowych zarówno w miastach jak i na wsiach. Płoną fabryki, magazyny, domy ludności cywilnej. 

 

Zdjęcia z akcji ratunkowych te w galerii Historypoż publikowane są na bieżąco na portalach społecznościowych przez ДСНС України i znajdują się w domenie publicznej byśmy mieli świadomość, że wszelkie konflikty zbrojne są zagładą narodów, tych które w tym uczestniczą i tych które to obserwują.

 

W kwietniu 2008 roku, napisałam pewien wiersz, który składał się z fragmentów moich myśli na temat honoru, zasad, praworządności, filozofii i historii, a także pamięci o niej. W tych fragmentach próbowałam zrozumieć definicje wolności i jej utraty. Ponieważ od wielu już lat nie wyżywam się w poetyce, to postanowiłam opublikować fragment tamtych starych zapisków, który zatytułowałam:  Rozmowy z Panem Pułkownikiem, należą do rzadkości … 

 

- Przykro mi o tym mówić, jak błędne sprawy zaważyły i jak nie mam możliwości zadbać  o Twój grób – Niepodobne by plewić chaszcze i zagłaskać trawy. Nie żyjesz od ostatniej wojny, więc już nie dbasz o niepodległość i chyba już nie zrozumiesz.Dzisiaj się zacietrzewiłeś  z powodu kolizji zasad – Bo Cię o ten stan wzburzenia poprosiłam. Ci ludzie żalą się, że piją i  żalą  się, że nie piją  mając ten jedyny przydział na kromkę chleba. I nijak się mają zasady do zwykłego widzimisię, kiedy nie pracuje się z pokoleniami. Skarżą  się na chamską współczesność idąc jej tropem nie  ucząc się od  ojców Pańskiego wychowania. A oni tak starannie przecież dbali  o zachowek swojego nazwiska. 

 

30 kwietnia 2008 

d.j. [CMP] 

 

 

25 lutego 2022

Pożary tej wojny