Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Czyżby to o niego chodziło? Zapewne i domyślam się, że dla strażaków obecność króla przy pożarze musiała być dodatkowym stresem. Tak czy inaczej rozsądnie postąpił zjawiając się na miejscu zdarzenia, wszakże były to jego dobra i nieistotne jest to, czy faktycznie kierował akcją gaśniczą czy też nie. 

 

„W nocy z d. 9-go na 10-ty z. m. [1] wybuchnął pożar w dwóch zagrodach włościańskich, położonych w pobliżu zamku Racconigi, [2] gdzie przybywał król włoski ze swoją małżonką. Ujrzawszy łunę, król wsiadł do samojazdu i udał sie na miejsce pożaru, przybywszy zaś tam, stanął na czele straży ogniowej żołnierzy, którzy przybiegli z pomocą. Pod dowództwem króla rozwinięto energicznie akcyę ratunkową. Wkrótce też pożar ugaszono, poczem król wydał ucztę dla towarzyszów pracy i zajął się losem żołnierza, ranionego w czasie gaszenia pożaru”. Cytat za Przewodnik Pożarniczy nr 12 z 1904.

 

Nota prasowa z grudnia 1904 roku, która wspomina o pożarze jest bardzo interesująca pod względem lingwistyki, z której emanuje romantyzm, gdzie ma się wrażenie jakby mężczyzna nosił się z zamiarem napisania  miłosnego listu do kobiety i przy okazji zrelacjonował to, co akurat się wydarzyło. 

 

Czytelnicy Historypoż – czytajcie stare gazety i na podstawie słów poznajcie świat, którego już nie ma.

 

 d.j. [CMP] 

 

Przypisy:

 

[1] wydarzyło się w 1904 r. 

[2] chodzi o Royal Castle of Racconigi.

Pożar u króla cz. 5 Wiktor Emanuel III strażakiem?

09 lutego 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej