historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
„Pożar miasteczka” z 1868 r., to tytuł obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie pędzla Franciszka Kostrzewskiego, malarza którego nazwisko mieliście już okazję poznać przy opisie zabawnej karykatury i humoreski opublikowanej w jednej z zajawek poż. Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować malarstwo realistyczne jego autorstwa, w którym dostrzeżecie nie tylko pożar, ale także ludzkie nieszczęście, lament i bezradność w obliczu katastrofy.
Malowidła stylu realizmu, to jedne z fajniejszych XIX wiecznych scen rodzajowych, które ukazywały momenty głównie z życia zwykłych ludzi. Na obrazach tych mamy przed sobą plener, autentyzm, nastrój i narrację. Te płótna na równi z dokumentami piśmienniczymi są doskonałe dla tych, którzy dokumentują przeszłość. Patrzę na ten obraz i wzrokowo zdobywam wiedzę na temat nie tylko ówczesnej ochrony przeciwpożarowej, która najbardziej mnie interesuje, ale także mam ogólny pogląd na temat architektury, urbanistyki, czy pejzażu danego miejsca, a także zachowań ludzi i ich strojów.
Franciszek Kostrzewski w 1862 r. namalował także obraz, który nosi tytuł „Pożar wsi”. Dzieło to również znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.
(Zob. multimedia galerii poż).
d.j. [CMP]
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.