Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Franciszek Kostrzewski w 1862 r. namalował także obraz, który nosi tytuł „Pożar wsi”. Dzieło to również znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

(Zob. multimedia galerii poż).   

d.j. [CMP]

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

„Pożar miasteczka” z 1868 r., to tytuł obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie pędzla Franciszka Kostrzewskiego, malarza którego nazwisko mieliście już okazję poznać przy opisie zabawnej karykatury i humoreski opublikowanej w jednej z zajawek poż. Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować malarstwo realistyczne jego autorstwa, w którym dostrzeżecie nie tylko pożar, ale także ludzkie nieszczęście, lament i bezradność w obliczu katastrofy.

 

Malowidła stylu realizmu, to jedne z fajniejszych XIX wiecznych scen rodzajowych, które ukazywały momenty głównie  z życia zwykłych ludzi. Na obrazach tych mamy przed sobą plener, autentyzm, nastrój i narrację. Te płótna na równi z dokumentami piśmienniczymi są doskonałe dla tych, którzy dokumentują przeszłość. Patrzę na ten obraz i wzrokowo zdobywam wiedzę na temat nie tylko ówczesnej ochrony przeciwpożarowej, która najbardziej mnie interesuje, ale także mam ogólny pogląd na temat architektury, urbanistyki, czy pejzażu danego miejsca,  a także zachowań ludzi i ich strojów.  

Pożar malarstwa realistycznego

01 sierpnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej