Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

W dzisiejszej zajawce możecie zobaczyć trzy zdjęcia, które nawiązują do pożaru Konstantynopola z 23 sierpnia 1908 r. Jedno z nich (tureccy strażacy z sikawką) jest najbardziej spopularyzowanym dokumentem wizualnym także koloryzowanym, który możecie spotkać w sieci nawet formie widokówki. Druga  z fotografii przedstawia akcję ratunkową podczas pożaru. Na trzecim zdjęciu –  XIX wieczna sikawka, którą znalazłam w domenie publicznej na stronie tureckiego muzeum pożarnictwa. (Porównajcie ją z archiwalnym zdjęciem i zwróćcie uwagę na jej walory artystyczne i estetyzujące). W sierpniu 1908 r.   spłonęło ponad kilka tysięcy obiektów (domów mieszkalnych, instytucji publicznych i prywatnych). Ponad 20 tysięcy  obywateli tego miasta ucierpiało. Twierdzono, że Konstantynopol został podpalony przez zwolenników starego porządku w wyniku czego zaczęły się aresztowania rzekomych podpalaczy. To był czas, w którym Turcja zmieniała się. W miastach organizowane były manifestacje na rzecz praw obywateli i konstytucji. Zbliżały się też wybory do tureckiego parlamentu i można było na ulicach miast bez żadnych obaw dyskutować na temat polityki i rządów. Przeczytajcie o tzw. rewolucji  młodotureckiej, a dowiecie się więcej na temat sytuacji społeczno-politycznej tego kraju na początku XX wieku.

Literatura: Nowości Ilustrowane nr 36 z 5 września 1908 r. d.j. [CMP]

Pożar Konstantynopola 1908

01 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej