historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej
Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.
NA SKRÓTY
O PORTALU
Pierwszy raz w zajawce poż prezentuję fotografię z gatunku propagandy gospodarczo-politycznej II RP. Tak ją osobiście interpretuję. Jest to zdjęcie z 1932 r., które zostało wykonane na terenie zakładu Philips w Warszawie. Na ujęciu stos radioodbiorników tej firmy w płomieniach. Fotografia ta została opublikowana w Tygodniku Ilustrowanym i zatytułowana „O pracę dla bezrobotnych”. Założeniem było spalić kilkaset radioodbiorników wycofanych z produkcji, by w ten sposób umożliwić zatrudnienie bezrobotnych przy produkcji nowszych modeli. Komentarz do tej fotografii został zredagowany w niemalże identycznym brzmieniu jak treść, którą teraz sama Wam przedstawiam. Uważam, że jest to obraz propagandowy, który na celu miał podnieść na duchu tamto społeczeństwo i nie sądzę by w intencji dokonania spalenia sprzętu tzw. dobra firmowego, naprawdę mogło chodzić o chęć zatrudnienia, czy poprawę warunków pracy. Moim zdaniem była to demonstracja ukazania dobrobytu, którego nie było, a którego wszyscy pragnęli. Był to jak sądzę pomysł na jakiś racjonalizatorski pokaz rozwiązania ekonomicznego problemu w nieekonomicznych czasach.
Trochę mi to przypomina palenie w Niemczech już od XIX w. po lata bodajże 50.ubiegłego stulecia naiwnych powieści w tym przede wszystkim romansów. W procesie tym - edukacyjnym i wychowawczym, chodziło o to, by nauczyć zwykłego Niemca obcowania wyłącznie z poważną literaturą, a także racjonalnego oraz twardego podejścia do życia.
Polskę międzywojenną tę po 1921 r. oceniam jako kraj walki bez walki, w którym stale zadawano pytanie: kiedy znowu wybuchnie wojna? W jednym z moich artykułów na temat strażackiej niepodległej w kontekście odbudowy kraju po 1921 r. pisałam o utraconej nadziei przez dziewiętnastowieczne powstania i zniszczonych ziemiach na skutek działań wojennych - Wielkiej Wojny i wojen o pogranicza, a także w kontekście wyniszczenia narodu przez głód, epidemie, alkoholizm, pożary i powodzie. Pierwsze lata suwerenności niosły za sobą niepokoje zarówno gospodarcze jak i polityczne. Zamachy, samobójstwa, kradzieże, awantury, inflacja – tymi właśnie słowami rozpoczynały się doniesienia prasowe w większości polskich gazet. Oczywiście, że wśród ogółu biedoty żyło też społeczeństwo zamożne bawiące na rautach. Uczestniczące w wyścigach samochodowych i kolarskich, pokazach hipicznych, wyborach najpiękniejszych kobiet oraz ich modnych toalet itd. itd. To był niesamowity szyk i blichtr w kulturze i sztuce lat 20. I 30. – tego również nie sposób pominąć.
A Wy Drodzy Czytelnicy, co sądzicie na temat tej fotografii? Zobacz galerię i powiększ obraz.
d.j. [CMP]
Literatura: Tygodnik Ilustrowany nr 7 z 1932 r.
Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.
Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.