Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Gaś pożar w zarodku! W sprzedaży suche gaśnice „Samum” Zakładów Przemysłowych Delfin o czym informuje reklama prasowa z 1930 r., która zaciekawiła mnie ze względu na budowę gaśnicy samolotowej Aerodelfin. Przyznam, że spotkałam się z nią tylko w grafice reklamy takiej jak ta w multimediach (powiększ i zobacz zdjęcie).

 

Na temat reklamy prasowej (pożarniczej) mam nadzieję, że w niedługim czasie  przeczytacie w obszerniejszym artykule. Postaram się przybliżyć Wam nie tylko tę funkcję informacyjną, która miała wpływać na sprzedaż wszelkiego rodzaju sprzętu strażackiego, ale także wskazać funkcje artystyczne reklam i prospektów nawiązujących m.in. do  secesji, art déco  czy modernizmu.

 

Do zobaczenia zatem w obrazie i gazetowej czcionce drukarskiej.

d.j. [CMP]

Nieopanowany pożar to klęska

27 lipca 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej