Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Manufaktury Milsztejna, Reichmana i Lawendela – spłonęły. Fabryka Hirszmana i Kijowskiego częściowo uległa zniszczeniu. Ogień ten tak szybko rozprzestrzenił się, że wnet miał dosięgnąć kościoła św. Trójcy.  W tym czasie trwała już akcja ratowania dóbr, które znajdowały się w jego wnętrzu. Podczas tego pożaru  kilku warszawskich strażaków uległo poparzeniom.

 

d.j. [CMP] 

Literatura i przypis: za Tygodnik Ilustrowany nr 35 z 29 sierpnia 1868 r. W multimediach: grafika: Pożar na Solcu 14 sierpnia 1868 r. Twórcy: Rys. Wojciech Gerson. Ryt. Edward Gorazdowski.  

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

„Rumaki dzielne z wyciągniętemi szyjami ciągną w szalonym biegu ciężkie narzędzia ratunku. Do wozów, beczek, sikawek poprzyczepiani strażacy”. Cytat  powyższy jest kolejną relacją pożaru i prawdą jest, że  nie mogę oprzeć się tym dziewiętnastowiecznym opisom, które często opatrzone są rysunkami z natury. Wielokrotnie publikowałam na blogu grafiki znanych dziś artystów malarstwa realistycznego. Żałuję tylko, że większości z tych prac, to czarno-białe dzieła ukazujące tamtą rzeczywistość. Mam też wrażenie, że chyba  trochę zanudzam Was tymi czarnymi widokami jednego zdarzenia, ale  niestety bywało ono niegdyś na porządku dziennym.

 

Po raz drugi przedstawiam Wam rycinę ukazującą pożar na Solcu w Warszawie, tylko że tym razem przedstawia ona tragedię z 14 sierpnia 1868 r. Pożar wybuchł na posesji p. Olszewskiego pod nr 2927 i objął nie tylko tę nieruchomość ale także kilka innych zabudowań w tym fabrycznych. 

Łuna ognia nad Solcem

18 sierpnia 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej