Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Na przełomie lat 1935–1936 trwała tzw.  druga wojna włosko-abisyńska. Oto obrazek z frontu południowego tamtego konfliktu. Fotografia w multimediach zajawki przedstawia włoskich żołnierzy pompujących wodę z rzeki Dżuby w Somalii przy użyciu sprzętu strażackiego, tj. sikawek przenośnych. Zdjęcie przedstawia sposób (zapewne jeden z wielu) zorganizowania dostaw wody dla oddziałów. Należy podkreślić, że czynności polegające na pompowaniu miały także na celu odfiltrowanie wody z zanieczyszczeń. Zdjęcie, które udostępniłam na blogu zostało opublikowane w Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 4 stycznia 1936 r.  Zajawka, w której w multimediach możemy zobaczyć m.in.  frontowe sikawki jest drugą publikacją blogową na podobny temat, kiedy żołnierze korzystali ze sprzętów strażaków na frontach różnych wojen. Koniecznie przeczytajcie artykuł pt. „Fotografia frontowa”. 

 

d.j. [CMP]

Kwestia wody na froncie

25 października 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej