Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

Fotografia prasowa opublikowana w Ilustrowanym Kurierze Codziennym z 1 stycznia 1936 r. przedstawia londyńskich strażaków w kombinezonach azbestowych. „Londyńska straż pożarna zaopatrzona obecnie została w skafandry z azbestu, które będą używane w specjalnych warunkach (…)”.  W Polsce używane były tylko podczas pożarów piwnicznych i to w niektórych tylko sytuacjach. Kombinezony tego typu wykonane były z tkaniny azbestowej tkanej  z włókien azbestu pochodzenia mineralnego o właściwościach izolacyjnych i niepalnych. Mogły być uszyte jako jednoczęściowe wraz z obuwiem, kapturem  i rękawicami lub kilkuczęściowe z ww. W Polsce kombinezony azbestowe zakazano i wycofano z użytku w latach 90. XX w. Polscy strażacy używali także tzw. tarcz azbestowych, które miały na celu ochronić ich od żaru i iskier. O tarczach mam nadzieję napiszę Wam dłuższy artykuł, tym bardziej, że w zbiorach muzeum znajduje się taki obiekt.

 

d.j. [CMP] 

 

Kombinezony azbestowe w straży

24 października 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej