Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

04 grudnia 2022
Pożary i zniszczenia II wojny światowej, tak można zinterpretować tę fotografię. Na ujęciu kobieta przed płonącym budynkiem zabudowy wiejskiej. Polska
02 grudnia 2022
Pogorzelisko po pożarze we wsi Siucice w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Pożar z czerwca 1970 r.
01 grudnia 2022
W galerii multimediów zajawki rysunek wózka do przewozu gaśnic. Dzisiejsza zajawka nawiązuje do tej z 8 listopada br., w której

W galerii multimediów dzisiejszej zajawki udostępniam druk ulotny strażackiej  karty żałobnej graficznie zaprojektowanej w II poł. XX wieku na Górnym Śląsku. (Zobacz galerię i powiększ zdjęcie).

 

Projekt tego druku stylizacją przypomina ilustrowane m.in. dyplomy, świadectwa i listy gratulacyjne niemieckich straży pożarnych przełomu XIX i XX wieku, które to z kolei inspirowane były stylem baroku. Zachęcam Was do przeczytania innych zajawek, w których tematem przewodnim jest sztuka i pożarnictwo. Zapraszam też  do zapoznania się z ofertą edukacyjną muzeum, w którym pracuję. Przede wszystkim na multimedialną lekcję muzealną pt. „Ogień w sztuce i kulturze. Straż pożarna w sztuce i architekturze”. 

 

Do zobaczenia, 

d.j. [CMP] 

Karta żałobna

09 listopada 2022

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej