Copyright 2022. HISTORYPOŻ&MUZEOPOŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone. 

 

Redakcja Historypoż poszukuje informacji na temat zakładowej straży pożarnej nieistniejącej już Elektrowni I w Jaworznie na Górnym Śląsku.

Obiekt gaszono przez ponad dwie doby. A oto fragment, który opisuje ten zamek  po pożarze. Cytat pochodzi z czasopisma „Nowości ilustrowane”, w których opublikowano również zdjęcia zgliszcz zamku, a mianowicie  skrzydeł północnego i zachodniego: „Sterczą okopcone mury i porozrywane tarasy. Właściciele przenieśli się chwilowo do mieszkania rządcy. p. Olszewskiego, gdzie zamieszkuje również hr. Władysław Branicki, syn właścicielki, oraz hr. Benedykt Tyszkiewicz z żoną. Tam też zapewne będzie czekała rodzina cała na rozpoczęcie odbudowania pałacu, które ma zacząć się w najbliższej przyszłości”.

 

Zachęcam wszystkich do podróżowania i zwiedzania nie tylko zabytkowych obiektów. Niech ten szlak turystyki pozostanie naszym indywidualnym w ramach tego co nas interesuje. Każde miejsce bez względu na położenie geograficzne posiada swoją historię. Uczmy się tej historii, obserwujmy to co wokół nas się dzieje i spróbujmy zapamiętać, ponieważ większość tego przemija. 

 

d.j. [CMP] 

 

Literatura:Nowości Ilustrowane nr 11 z 11 marca 1905 r. 

Industria przeciwpożarowa cz. 3 Sucha Beskidzka

23 kwietnia 2022

Na zamku w Suchej Beskidzkiej, w którym to również mieści się siedziba muzeum miasta nie brakuje artefaktów związanych z historią ochrony przeciwpożarowej i tamtejszej straży. Odwiedziłam to miejsce parę lat temu i swoją dokumentację ppoż prezentuję w galerii. Tablice z gwoździami sztandarowymi naprawdę warte uwagi. Przez chwilę zastanawiałam się jak zrelacjonować lub przedstawić Wam tę kartę z mojego albumu. Pomyślałam o skutkach pożaru małego Wawelu, do którego doszło w marcu 1905 roku. 

 

 

 PRZEJDŹ DO INNYCH ARTYKUŁÓW

28 stycznia 2023
To trzeci post blogowy z cyklu  true crime, który treścią nawiązuje do zajawek: „Strażak morduje wystrzałem z rewolweru” i „Strażak
26 stycznia 2023
Na archiwalnej fotografii - żołnierze z reprezentacyjnego pododdziału  kawalerii WP obsługujący pompę strażacką podczas ćwiczeń z ochrony przeciwpożarowej. Autor dokumentu:
24 stycznia 2023
— Wzywamy wszystkich do zabezpieczenia przed pożarami obiektów gospodarczych, a zapomnieliśmy o swojej strażnicy.  Rysunek humorystyczny aut. B. Wichrowskiego opublikowany

Blog o historii ochrony przeciwpożarowej, s​​​​​​przętu gaśniczego i działalności straży


 

O PORTALU

NA SKRÓTY

Platforma edukacji w zakresie ochrony ruchomych zabytków techniki pożarniczej i opieki nad tymi zabytkami.

historia ochrony przeciwpożarowej
historia straży pożarnej
dawny sprzęt techniki pożarniczej